۹۰ درصد عوارض فروش معادن بافق صرف طرح‌های عمرانی می‌شود

نماینده حوزه انتخابیه مهریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تنها سه معدن بافق عوارض ۲ درصد از فروش محصول معدنی را به این شهرستان پرداخت می‌کنند، گفت: ۹۰ درصد این درآمد به هزینه های عمرانی اختصاص دارد.

به گزارش” آوای صنعت ”، محمدرضا صباغیان روز دوشنبه در گفت و گویی افزود: طبق حکم تفیذی رهبر کبیر انقلاب همه معادن فعال شهرستان بافق باید از طریق پرداخت عوارض ۲ درصد دین خود را به این شهرستان ادا کنند.

وی بیان کرد: بافق یکی از غنی‌ترین مناطق به لحاظ بهره‌مندی از معادن است و در این میان سنگ آهن دارای بیشترین و غنی‌ترین معادن این شهرستان است که از این رو بافق را شهر معدنی ایران و بهشت معادن می‌نامند.

نماینده شهرستان های بافق، بهاباد، ابرکوه، خاتم و مهریز ( با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت) در مجلس یازدهم تصریح کرد: بافق دارای معادن گوناگون و ارزشمندی از قبیل سنگ آهن چُغارت، آنومالی شمالی، سنگ آهن سه چاهون، میشدوان ، شیطور، تاشکوه ، زاغیا ،همچنین فسفات آسفوردی، سرب کوشک،سنگ‌های زینتی و معدن شن و ماسه است.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس خاطرنشان کرد در این میان شرکت سنگ آهن مرکزی ، فلات مرکزی( میشدوان، چاه گز و آنومالی شمالی) و به تازگی معدن سرب و روی کوشک ،عوارض حاصل از فروش مواد معدنی را پرداخت کردند و بقیه معادن نیز موظف به پرداخت این عوارض هستند.

وی تاکید کرد: معادنی که از پرداخت « دین» خود به عمران و آبادانی شهرستان طفره می روند دستگاه‌های ذیربط از این بابت شکایت نامه تنظیم کنند و دیوان محاسبات هم آمادگی دارد به شکایت‌های مطرح شده رسیدگی کند تا حق شهروندان تمام و کمال پرداخت شود.

 وی بدون ذکر مبلغ عوارض سالانه معادن بافق تصریح کرد: از محل عوارض یادشده  ۷۰ درصد متعلق به عمران و آبادانی شهر و بقیه به توسعه روستایی تعلق دارد و پرداخت آن انجام وظایف اجتماعی مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت‌های معدنی و صنعتی این شهرستان به شمار می‌آید.

صباغیان با بیان اینکه تنها شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق عوارض قانونی ۲ درصد را به موقع می پردازد از مدیران شرکت‌های معدنی شهرستان خواست علاوه بر پرداخت ۲ درصد عوارض فروش تولیدات معدنی، سهمیه کمک به روستاها، بهداشت و درمان مناطق محروم و جاده سازی را نیز در نظر داشته باشند.

 رییس فراکسیون «شفاف سازی مالی» مجلس یازدهم اظهار کرد: بدون‌شک پرداخت عوارض ناشی از فعالیت‌های معدنی که حق قانونی مردم منطقه است می‌تواند نقش بسزایی در رفع محرومیت،توسعه و عمران شهرستان بافق به ویژه نقاط محروم روستایی داشته باشد.

این نماینده مجلس، پرداخت عوارض را به عنوان یکی از درآمدهای پایدار شهرداری و دهیاری‌ها منطقه و تاثیرگذار در توسعه زیرساخت‌های شهری و روستایی خواند و افزود: توسعه زیرساخت‌های مناطق شهری و روستاها با پرداخت به موقع عوارض ممکن می‌شود.

وی هزینه های عمرانی برای تکمیل طرح های نیمه تمام را از جمله اولویت برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی استان یزد و شهرستان دانست و ادامه داد:  پرداخت به‌ موقع عوارض فروش محصولات معدنی و حق آلایندگی حرکتی به‌ سوی تامین هزینه‌های مرتبط با تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی و خدماتی شهرستان است و موجب خدمات‌رسانی هرچه بیشتر به مردم منطقه از سوی شهرداری و دهیاران می‌شود.

وی بیان کرد: تأمین امکانات رفاهی در توسعه و عمران و آبادانی شهر، بهبود وضعیت ترافیک،  تأمین فضای سبز، احداث و تجهیز پارک‌های محله‌ای، بهبود وضعیت معابر درون‌شهری و ارایه خدمات فرهنگی و ورزشی از جمله وظایف شهرداری در شهر و بخشی نیز برعهده دهیاری روستاست که اجرای آن تنها با تعامل شهروندان و پرداخت عوارض معادن و نوسازی و بهای خدمات شهری و روستایی محقق می‌شود.

عضو مجمع نمایندگان استان یزد همچنین افزود: از آنجا که نگاه در اقتصاد مقاومتی  و جهش تولید توجه به ظرفیت‌های داخلی است باید از این ظرفیت در بخش معدن به نحو مطلوب بهره برد و از آن ‌در رشد اقتصادی جامعه استفاده کرد زیرا امروز نقش معدن و صنایع جوار معدنی در توسعه اقتصادی کشورها اجتناب ناپذیر است.

وی معدن را تامین کننده ماده اولیه خوراک واحدهای صنعتی دانست و افزود: معادن در شرایط فعلی در اقتصاد کشور اهمیت دوچندانی یافته است و مواد معدنی به عنوان خوراک اولیه و محصولات نهایی واحدهای صنعتی نقش مهمی در صادرات غیرنفتی دارد.

بافق در منطقه گرم و خشک ناحیه مرکزی ایران قرار دارد، علاوه بر فعالیت‌های کشاورزی شاهد رونق فعالیت‌های معدنی در این شهرستان است، منطقه از لحاظ اندیس های معدنی غنی است، مهمترین آن را می توان سنگ آهن، فسفات، سرب و روی، سنگ‌های زینتی و معدن اروانیوم نام برد  که در حال حاضر زندگی ۷۰ درصد جمعیت شهرستان از طریق کار در معادن منطقه تامین می شود.

استان یزد بزرگترین تولید کننده سنگ آهن کشور است و سالانه افزون بر ۳۰ میلیون تن سنگ آهن در معادن استان تولید و به استان‌ها وکشورهای مختلف صادر می شود.

افزون بر ۱۰ هزار نفر در معادن  شهرستان بافق به کار اشتغال دارند و مرکز این شهرستان ۵۰ هزار نفری در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

استان یزد با یک میلیون و۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۱۰ شهرستان چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که صباغیان در انتخابات دوم اسفند ۹۸ برای بار دوم به نمایندگی از مردم حوزه انتخابیه مهریز به بهارستان راه یافت.

منبع:ایرنا