۷۰۰ کیلو طلا در خراسان جنوبی استحصال می شود

رئیس سازمان صمت خراسان جنوبی گفت: پیش بینی می شود با فعالیت معدن طلای استان تا پایان سال ۷۰۰ کیلو گرم طلا استحصال داشته باشیم.

به گزارش” آوای صنعت ”، عباس جرجانی جمعه شب در شورای اداری خراسان جنوبی که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: در حوزه معدن خراسان جنوبی ۱۳ هزار نفر و در حوزه تجارت این استان ۸۷ هزار نفر فعالیت دارند.

وی با اشاره به فعالیت معدن طلا در این استان، افزود: پیش بینی می شود ۷۰۰ کیلو طلا تا پایان سال در استان استحصال شود.

جرجانی همچنین با تاکید بر احداث واحد فرآوری شیشه در نهبندان بیان داشت: سیلس در نهبندان با عیار ۹۹ درصد وجود دارد که برای استفاده از این ظرفیت و پتانسیل خواستار احداث واحد فرآوری شیشه در نهبندان هستیم.

وی با اشاره به پرداخت بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی در استان، ادامه داد: با پیگیری های انجام شده ۱۱ پروژه بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی برای ایجاد فرصت اشتغال برای یک هزار و ۵۰۰ نفر در حال اجرا شدن است.

جرجانی تایر، کنسانتره، مس، کک، مواد شوینده، کاشی و سرامیک و خوراک دام را از جمله محصولات تولیدی این استان برشمرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تصریح کرد: ۴۸ ماده معدنی شناخته شده در این استان وجود دارد که در این زمینه منیزیت، خاک های صنعتی، کک، سنگ های تزئینی، فلورین، پتاس، سرب و روی بی نظیری در این استان وجود دارد.

جرجانی با بیان اینکه کوله بری در استان خراسان جنوبی وجود ندارد، افزود: برای همه مرزنشینان کارت پیله وری صادر شده و صادرات بدون واردات اجرا می شود.

رئیس سازمان صمت خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت ۵۰ هزار بافنده در استان خراسان جنوبی نیز ادامه داد: در زمینه فرش ۲ برند جهانی از استان خراسان جنوبی ثبت شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح های ریسندگی و بافندگی در طبس و بشرویه گفت: متأسفانه هنوز اصلاحیه لازم برای اجرای این طرح ها در استان صادر نشده و درخواست داریم تا هرچه سریع تر مشکلات این طرح برطرف شود.

جرجانی با تاکید بر اینکه ۳۰ درصد از صادرات کشور در خراسان جنوبی رخ می دهد و زیرساخت های کافی برای رونق تجارت در این استان وجود ندارد، خواستار توجه ویژه به مرز و بازارچه های مرزی شد.

جرجانی با بیان اینکه در دولت های مختلف خواستار تعلق مشوق های خاص برای خراسان جنوبی شده ایم، افزود: این استان مستثنی از دیگر استان ها نیست و خواهشمندیم تا مشوق خاصی برای جذب سرمایه گذار در نظر گرفته شود.

به گفته جرجانی واحدهای تولیدی استان برای تأمین گاز دچار مشکل هستند که در این راستا خواستار تأمین زیرساخت های لازم به ویژه برای واحدهای معدنی استان هستیم.