۵ هزار واحد هتل‌کپسولی به ایران وارد می شود

مدیرعامل کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی گفت: برآوردها نشان می‌دهد ظرفیت استفاده از ۱۰ هزار هتل‌کپسولی در ایران وجود دارد و آمادگی ورود ۵ هزار واحد هتل‌کپسولی را به کشور داریم.

به گزارش” آوای صنعت ”، حسین اربابی در بازدید از نمونه‌های اولیه هتل‌های کپسولی با همراهی ولی تیموری معاون گردشگری افزود: هتل‌های کپسولی برای اولین بار وارد ایران شده و در فاز اول قصد داریم ۲۰۰ دستگاه وارد کنیم تا در شهرهای مختلف استفاده شود. این هتل‌ها در کنار پایانه‌های مسافری و گردشگری، با توجه به سازگاری با محیط‌زیست می‌توانند در اکوکمپ‌ها استفاده شوند.

او افزود: قیمت تمام شده این هتل کپسولی‌ها از ۲۰ میلیون تومان آغاز و تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌رسد. نمونه‌های اولیه‌ای که روز گذشته با حضور علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رونمایی شد، حدوداً ۶۰ میلیون تومان است که یک محل اقامتی مناسب برای استفاده کوتاه‌مدت است.

مدیرعامل کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی عنوان کرد: خدماتی که در هتل کپسولی‌ها ارائه می‌شود، در مقیاس هتل‌های چهار ستاره است، البته محدویت‌هایی از نظر فضا و حجم دارد اما امکانات آن بسیار خوب است و برای گردشگرانی که قصد اقامت کوتاه‌مدت را دارند، گزینه بسیار مناسبی به‌شمار می‌آیند.

تنوع‌بخشی به محصولات گردشگری یکی از مهمترین موضوعاتی است که از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دنبال می‌شود که هتل‌های کپسولی به تحقق این امر کمک می‌کند، ضمن این که از نظر اقتصادی نیز برای سرمایه‌گذار و برای گردشگران به‌صرفه است و می‌تواند به‌ عنوان شکل جدیدی از اماکن اقامتی به چرخه گردشگری اضافه شود.

اربابی ادامه داد: درحال حاضر ۸۰ نقطه در کشور برای استقرار هتل‌های کپسولی شناسایی شده و در فازهای بعدی تعداد بیشتری از آن‌ها جانمایی خواهد شد.

او با اشاره به اهمیت بومی‌سازی فرآیند ساخت وتولید این مدل از اماکن اقامتی جدید، یادآور شد: یکی از موضوعاتی که در خصوص هتل کپسولی‌ها انجام خواهیم داد، “مهندسی معکوس” است که به‌طور حتم بعد از مهندسی معکوس و ساخت انواع این هتل کپسولی‌ها در کشور شاهد افزایش میزان استفاده از آن‌ها خواهیم بود.

مدیرعامل کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی به استفاده از هتل‌های کپسولی در شرایط کرونا اشاره کرد و گفت: هتل‌های کپسولی با استفاده از یک سیستم بسیار پیشرفته ضدعفونی می‌شوند و ظرف مدت سه دقیقه برای میزبانی و پذیرایی از مسافران بعدی آماده می‌شوند.

هتل‌های کپسولی تنوع در محصولات گردشگری هستند

ولی تیموری معاون گردشگری کشور نیز در این بازدید با بیان این که این یک اقدام مناسب در حوزه گردشگری است، گفت: این مدل از هتل‌های کپسولی به‌عنوان یک مرکز اقامتی ارزان‌قیمت برای اقامت کوتاه‌مدت و استراحت موقت گردشگران در نظرگرفته شده است.

او افزود: یکی از مزیت‌های استفاده از این نوع مراکز اقامتی، تنوع‌بخشی به محصولات گردشگری است و می‌تواند به‌عنوان یک محل اقامتی ارزان‌قیمت و جدید مورد استفاده قرار گیرد. مزیت مهم دیگر هتل‌های کپسولی سازگاری آن با محیط‌زیست است و جانمایی هتل‌های کپسولی در مراکزی مانند اکوکمپ‌ها مشکلی برای محیط‌زیست ایجاد نمی‌کند.