۴۰ پروژه گازی امسال افتتاح می شود

تربتی گفت: با بهره برداری از این پروژه‌ها، ظرفیت انتقال و توزیع شبکه گاز کشور در فصل سرد به ویژه پیک مصرف، ارتقا خواهد یافت.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،   معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به بهره‌برداری از حدود ۴۰ پروژه بزرگ و مهم صنعت گاز در سال ۱۳۹۸، اعلام کرد: امسال بیش از ۸۳۰ کیلومتر خط لوله، ۲۵ واحد توربوکمپرسور در قالب ساخت و توسعه ۱۲ تاسیسات تقویت فشار گاز راه اندازی خواهد شد.

  حسن منتظر تربتی – معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران – در تشریح مهم‌ترین طرح‌های توسعه‌ای صنعت گاز ایران در سال جاری، گفت: با بهره برداری از این پروژه‌ها، ظرفیت انتقال و توزیع شبکه گاز کشور در فصل سرد به ویژه پیک مصرف، ارتقا خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه امسال بهره‌برداری از ۸۳۰ کیلومتر خط لوله فشار قوی در برنامه این شرکت قرار دارد، تصریح کرد: براین اساس، در قالب اجرای ۱۵ پروژه، خط لوله ۵۶ اینچ قطعه دهگلان به میاندوآب در مسیر خط لوله نهم سراسری به طول ۱۲۴ کیلومتر و بیدبلند به اهواز به طول ۳۱ کیلومتر در مدار بهره برداری قرار می گیرند.

وی افزود: علاوه براین، براساس برنامه‌های تعریف شده، ۳ خط لوله ۳۶ اینچ زاهدان به دوراهی دشتک به طول ۱۰۸ کیلومتر، کوهدشت به خرم آباد و دره عباس به ماهشهر در مجموع به طول ۸۷ کیلومتر و خط لوله ۳۰ تا ۱۰ اینج دیگری در سایر مناطق کشور به بهره‌برداری می رسد.

معاون وزیر نفت با اعلام این‌که امسال در کنار ساخت خطوط لوله، راه‌اندازی پنج تاسیسات جدید تقویت فشار و بهره برداری از واحدهای یدکی در ۷ ایستگاه دیگر در دستور کار قرار گرفته است، تاکید کرد: در مجموع، سال ۹۸، تعداد ۲۵ دستگاه توربوکمپرسور در سطح شبکه گاز راه اندازی شده و یا خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه بهره‌برداری از ۴ تاسیسات تقویت فشار گاز دیلم، بیدبلند، حسینیه، کوهدشت و واحد تکمیلی تاسیسات تقویت فشار گاز اهواز در مسیر خط لوله ششم سراسری، تاکید کرد: با بهره برداری از این ایستگاه‌ها و قطعه جدید خط لوله ششم، پایداری شبکه انتقال گاز در شمال غرب کشور افزایش می‌یابد.

تربتی با بیان این‌که امسال در مسیر اتصال خط لوله پنجم به ششم سراسری، راه اندازی دو واحد یدکی تاسیسات تقویت فشار گاز آب پخش و خورموج عملیاتی می‌شود، بیان کرد: در مسیر خط لوله هشتم سراسری گاز نیز راه اندازی دو تاسیسات تقویت فشار گاز ارسنجان و خیرگو و واحد یدکی ایستگاه صفاشهر در برنامه توسعه صنعت گاز کشور قرار دارد.

طبق اعلام شرکت ملی گاز، او با اشاره به راه اندازی سه واحد یدکی تاسیسات تقویت فشار گاز در مسیر خط لوله شمال و شمال شرق کشور، یادآور شد: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، پایداری شبکه گاز در شهرهای شمال و شمال شرق کشور افزایش می یابد.

وی از ساخت و بهره برداری و توسعه شبکه مخابراتی در مسیر خط لوله ششم سراسری، خط لوله دوم یزد و مرحله اول مسیر خط لوله شمال و شمال شرق (ری به شاهرود) به عنوان مهم ترین پروژه‌های آماده بهره‌برداری در سال ۹۸ یاد کرد و گفت: توسعه مرکز دیسپچینگ در ۴۵۰ نقطه و مرکز جدید بهره‌برداری و پنج ایستگاه کنترل فشار گاز و… از دیگر برنامه‌های سال ۹۸ شرکت ملی گاز ایران است.

معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان اعلام کرد: با بهره برداری از طرح های جدید، پیش بینی می شود همسو با برنامه افزایش ظرفیت تولید گاز در پارس جنوبی، پایداری شبکه انتقال و توزیع گاز طبیعی در کشور افزایش یابد.