۲۵۰ هزار میلیارد ریال مصارف طرح‌های چادرملو

۲۵۰به دنبال برنامه افزایش سرمایه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، این شرکت برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای خود تا سال ۱۴۰۳، معادل ۲۵۰ هزار و ۷۵۹میلیارد و ۳۲۷ میلیون ریال تامین منابع نیازمند است.

به گزارش” آوای صنعت ”، چادرملو پیش‌بینی کرده است که مبلغ مربوط به طرح‌های توسعه‌ای را از منابع داخلی شرکت و از محل افزایش سرمایه به طریق «مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی» یا «صرف سهام با سلب حق تقدم» تامین کند.

هدف از انجام افزایش سرمایه در این شرکت تامین بخشی از منابع موردنیاز برای تکمیل طرح‌های توسعه در دست اجرا شامل احداث واحد گندله‌سازی شماره 2 به ظرفیت 5میلیون  تن در سال و احداث واحد آهن اسفنجی شماره 2 به ظرفیت دو میلیون و 200هزار تن در سال است. علاوه بر این خرید دارایی‌های سرمایه‌ای نظیر ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی، جبران مخارج انجام‌شده بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر از دیگر برنامه‌ چادرملو برای افزایش سرمایه پیش روست.

گفتنی است مبالغ ریالی پیش‌بینی‌شده تا سال 1403 مربوط به سرمایه در گردش موردنیاز برای سال نخست بهره‌برداری از طرح‌های توسعه است که با در نظر گرفتن هزینه‌های تولید موردنیاز در سال نخست بهره‌برداری از این طرح‌ها و ضریب سرمایه در گردش که براساس میانگین خالص چرخه عملیاتی شرکت چادرملو در 3 سال مالی اخیر حاصل‌شده، مدنظر قرارگرفته‌ شده است.

منابع داخلی شرکت در سه سال آتی پیش‌بینی‌شده نیز از فروش داخلی و صادراتی تامین خواهد شد.

با توجه به مبلغ افزایش سرمایه پیشنهادی هیات مدیره برای سال 1400، پیشرفت مالی برای بخش‌های ارزی و ریالی تمامی طرح‌های توسعه در سال 1400 معادل 55درصد و برای 2 سال بعدازآن برای هرسال برابر 5/ 22درصد در نظر گرفته‌شده است.

این افزایش سرمایه با توجه به قانون افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران یا فرا بورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم (مصوب 29/ 05/ 1399 مجلس شورای اسلامی) و دستورالعمل اجرایی ابلاغ شده آن به تاریخ 03/ 09/ 1399 توسط سازمان بورس و اوراق بهادار,روش نهایی برای بخش 78 هزار و 500میلیارد ریالی افزایش سرمایه، از جانب سازمان بورس تعیین خواهد شد.

 مبلغ افزایش سرمایه پیشنهادی و محل‌های تامین آن

بر همین اساس سرمایه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو قرار است از مبلغ 55هزار و 500میلیارد ریال به مبلغ 200هزار میلیارد ریال بیش از 144 هزار و 500میلیارد ریال و معادل 260/ 36درصد، از محل «سود انباشته» و «مطالبات حال شده» سهامداران و «آورده نقدی یا صرف سهام با سلب حقت قدم و صدور سهام جایزه برای سهامداران اولیه» افزایش یابد.

در همین راستا مبلغ 66میلیارد ریال معادل 92/ 118درصد از محل سود انباشته و مبلغ 78هزار و 500میلیارد ریال معادل 44/ 141درصد از محل «مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی» یا «صرف سهام با سلب حق تقدم و صدور سهام جایزه برای سهامداران اولیه» مدنظر شرکت معدنی و صنعتی چادرملو قرار دارد.

علاوه بر این شرکت اعلام داشته است که قیمت عرضه عمومی و به‌تبع آن تعداد سهام قابل‌فروش به عموم از طریق سلب حق تقدم و تعداد سهام جایزه متعلق به سهامداران قبلی شرکت، با توجه به قیمت بازار سهام شرکت، در مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام برای تصویب افزایش سرمایه تعیین خواهد شد.