۲۰۷معدن در اردبیل فعال است

معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: ۲۰۷ معدن در استان اردبیل در حال حاضر فعال است.

به گزارش” آوای صنعت ”، فریبرز شجاع با بیان اینکه ۲۰۷ معدن در استان اردبیل در حال حاضر فعال است، اظهار کرد: ۷۵ درصد این معادن مربوط به مصالح ساختمانی، سنگ لاشه، آهک و مخلوط شن و ماسه است که بهره‌برداران سعی می‌کنند از این معادن در جهت تولید مصالح ساختمانی و کارهای عمرانی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در تولید و عرضه مواد معدنی سعی بر ارائه خدمات کیفی‌تر است، تصریح کرد: سه هدف‌گذاری در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل است تا در بخش معدن بتوانیم در میان مدت و بلند مدت به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: برخی از معادن در مرحله واگذاری قرار دارد که با انتشار آگهی‌های مناقصه و مزایده سعی می‌کنیم این معادن را به افراد واجد شرایط واگذار کنیم.

شجاع افزود: برخی از معادن در اختیار خود سازمان است که با ابطال پروانه‌های صادر شده قبلی و غیرفعال امکان واگذاری آن به افراد جدید وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در واگذاری این معادن صاحبان کارخانه‌های آسفالت و تولید بتن در اولویت قرار دارند ولی به شرط آنکه این کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی از نیروهای متخصص در بخش معدن و زمین‌شناسی استفاده کنند.

شجاع به صدور مجوز قانونی برای ثبت محدوده سنگ لاشه و مخلوط شن و ماسه اشاره کرد و ادامه داد: در یک ماه آینده محدودیت‌های اکتشافی در این زمینه برطرف خواهد شد تا امکان ثبت محدوده و بهره‌برداری از آن برای سرمایه‌گذاران فراهم آید.

پروانه بهره برداری از ۳۸ معدن لغو شد

وی اضافه کرد: شورای معادن استان نسبت به سلب صلاحیت بهره‌برداران ۳۸ معدن استان اقدام کرده و ما تلاش می‌کنیم تا از طریق مزایده این معادن را به افراد واجد شرایط واگذار کنیم.

شجاع بیان کرد: ۲۶ مورد از این معادن در ماه‌های گذشته واگذار شده که اغلب واگذاری‌ها برای پیمانکاران واجد شرایط بوده است.

وی در ادامه اظهار کرد: در سطح استان ۱۱۹ معدن غیرفعال داشتیم که از ابتدای امسال ۲۰ مورد از این معادن غیرفعال به چرخه فعالیت بازگشته و مابقی نیز در اولویت واگذاری می‌باشند.

شجاع نظارت‌ها و بازرسی‌ها را از فعالیت این معادن در تولید کیفی و استاندارد محصولات مورد نیاز کارخانه‌های آسفالت‌سازی و بتن‌ریزی را یادآور شد و تصریح کرد: در صورتی که در این معادن تخلفی مشاهده شود، در کنار تذکر و اخطار نسبت به لغو امتیاز معادن واگذار شده نیز اقدامات لازم انجام می‌شود.

معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل به قیمت‌گذاری مصالح مورد نیاز معادن اشاره کرد و گفت: امسال تا ۳۵ درصد افزایش قیمت در این محصولات انجام شده و هیچ فرد حقیقی و حقوقی حق ندارد بیشتر از قیمت مصوب محصولات معدنی خود را به فروش رسانده و یا بخواهد هزینه مازادی را دریافت کند.

منبع:مهر