۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه آلومینای جاجرم مصوب شد

مدیر مجتمع آلومینای ایران در شهرستان جاجرم گفت : ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شدن ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دولتی برای اجرای طرح توسعه این واحد صنعتی مصوب کرد.

به گزارش” آوای صنعت ”، امیر تردال روز سه شنبه اظهار داشت: با اجرای طرح توسعه ظرفیت تولیدی این واحد بزرگ صنعتی کشور  از ۲۴۰ هزار تن به ۲۸۰ هزار تن افزایش خواهد یافت و با تخصیص این اعتبار از سوی بانک عامل فعالیت اجرایی شروع می شود.

وی افزود: این میزان تسهیلات مصوب شده به منظور افزایش تولید آلومینا و اجرای پروژه های مربوط همانند طرح های شمش بیلت است.

تردال با اشاره با بیان این که میزان تولیدات این مجتمع در سه ماهه نخست افزایشی نداشته است، تصریح کرد: در سه ماهه نخست سال جاری  ۳۸ هزار تن پودر آلومینا تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش چشمگیری نداشت.

وی دلیل اصلی عدم افزایش تولید در سال جاری را قطعی گاز و برق دانست و افزود: کاهش فشار و قطعی گاز به مدت ۱۰۵ روز و قطعی برق در تیرماه موجب شد تا نتوانیم افزایشی در میزان تولیدات مجتمع داشته باشیم.

مدیر مجتمع آلومینای ایران گفت: دستگاه ها و تجهیزات در آلومینا به گونه ای است که فعالیت آن باید به صورت مستمر باشد، در صورت تعطیلی آلومینا راه اندازی مجدد آن بسیار هزینه بر و مشکل است.

آلومینای ایران در شهرستان جاجرم، واحد تولیدی منحصربفرد و تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور است که این محصول به عنوان ماده اولیه چهار واحد تولیدی از جمله ایرالکو، المهدی، سالکو و نیز تولید شمش در جاجرم به مصرف می رسد.

مجتمع آلومینای ایران در شهرستان جاجرم در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و ۵ کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع است که در سال ۱۳۷۵ به بهره برداری رسیده است.

این مجتمع صنعتی، که قطب تولید پودر آلومینیوم در کشور است، تاکنون ۲۰۰۰ فرصت شغلی مستقیم داشته است.

منبع:ایرنا