۱۲۶۰۰ نفر در صنایع معدنی استان آذربایجان شرقی مشغول به کار هستند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از وجود بیش از ۸.۵ میلیارد تن ذخایر معدنی در استان آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: ۱۲۶۰۰ اشتغال مستقیم در صنایع معدنی استان ایجاد شده است.

به گزارش” آوای صنعت ”، حبیب امین زاده از وجود بیش از 8.5 میلیارد تن ذخایر معدنی در استان آذربایجان شرقی خبر داد و اظهار داشت: این حجم از ذخایر، بیش ترین ذخایر کشور است.

وی با اشاره به اینکه 13 معدن مس، 8 معدن طلا، 8 معدن آهن، 3 معدن نفلین سینیت در استان، ازجمله مهمترین معادن استان هستند افزود: مزیت استان ما این است که از 57 ماده معدنی شناخته شده در ایران، 31 ماده در استان ما کشف شده است و نشان از ظرفیت عظیم معدنی آذربایجان شرقی است.

وی ذخایر نفلین سینیت سراب و مس ورزقان و اهر را مهمترین ذخایر استان برشمرد و گفت: در این زمینه مناقصه بین المللی مس، آغاز احداث فازهای ذوب و پالایش مس و تکمیل فاز سوم تغلیظ در دست پیگیری است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، با بیان اینکه 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری مس در آذربایجان شرقی در دست اجراست، خاطر نشان کرد: قرارداد نفلین سینیت ابلاغ شد و به دلیل تفاوت نرخ ارز در زمان تفاهم نامه تا قرارداد، در حال مذاکره هستیم تا به نرخ ارز روز تبدیل شده و قرارداد ابلاغ شود.

وی با اشاره به اینکه هیچ واحد معدنی نباید به دلیل محیط زیست تعطیل شود و هیچ واحد معدنی نباید به محیط زیست آسیب بزند، ابراز داشت: تلاش ما این است که در توسعه معادن، حتماً ملاحظات زیست محیطی لحاظ شود.

امین زاده با بیان اینکه 735 معدن شناخته شده در استان داریم که 400 معدن فعال است، خاطر نشان کرد: تلاش می کنیم زنجیره ارزش معدن را در استان در برخی معادن پرظرفیت، تکمیل کنیم و معدن به جای نفت را عملی کنیم.

وی با بیان اینکه 12600 اشتغال مستقیم در صنایع معدنی استان ایجاد شده است، گفت: باید ظرفیت تولید و اشتغال و ایجاد ارزش افزوده معادن را در استان فعال تر کنیم و از خام فروشی در این حوزه جلوگیری کنیم.

منبع:تسنیم