کشف ذخیره جدید یک میلیارد تنی توسط شرکت مس

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از کشف ذخیره جدید یک میلیارد تنی توسط این شرکت خبر داد.

به گزارش” آوای صنعت ”، آقای اردشیر سعدمحمدی در نشست خبری افزود:در سال ۱۳۹۹، در شرکت مس ۱۰۱ هزار متر حفاری عمقی برای شناخت ظرفیت‌های جدید انجام شد که نتیجه آن کشف یک میلیارد تن ذخیره جدید با عیار نیم درصد بود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: ارزش این کشفیات به لحاظ ریالی بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان است که به دارایی‌های شرکت مس اضافه شد.

وی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۸ هم، ۵۲۳ میلیون تن ذخیره جدید کشف کرده بودیم که با احتساب کشف یک میلیارد تنی ذخایر جدید مس با عیار نیم درصد در سال ۹۹، ذخیره شرکت مس در سال ۱۳۹۹ از ۸ میلیارد تن عبور کرد که مس با عیار نیم درصد است.

۴۰ میلیون تن ذخیره خالص مس در کشور

سعدمحمدی گفت: امروز بیش از ۴۰ میلیون تن ذخیره خالص مس در کشور داریم که در رتبه هفتم جهان از نظر ذخایر مس هستیم و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ به رتبه ششم برسیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: برای اولین بار در تاریخ شرکت مس در سال ۱۳۹۹ از رکورد تولید ۲۸۰ هزار تن کاتد مس عبور کردیم که در مقایسه با رکورد قبلی ۱۲ درصد رشد داشت.

سعدمحمدی افزود: امسال سه طرح مهم معدن و کارخانه کنسانتره درآلو، معدن و کارخانه کنسانتره دره‌زار و کارخانه فلوتاسیون حاصل از سرباره‌های سرچشمه در شرکت مس به بهره‌برداری می‌رسد که بیش از ۴۰۰ هزار تن به تولید کنسانتره و حداقل ۸۰۰ میلیون دلار به درآمد شرکت مس افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه در مجموع ۲.۴ میلیارد یورو به علاوه ۳۰ هزار میلیارد تومان طرح در شرکت مس تعریف شده است گفت: در چهار سال آینده با اجرای طرح‌های مختلف در سونگون، سرچشمه، سریدون، میدوک، خاتون آباد و نوچون، ظرفیت تولید کنسانتره شرکت مس به ۲.۳ میلیون تن خواهد رسید.

آقای سعدمحمدی ادامه داد: در پایان سال ۱۳۹۹ به رتبه دوم بزرگترین شرکت‌های بورسی کشور دست یافتیم که امیدواریم امسال به رتبه نخست دست یابیم ضمن اینکه میزان بازدهی سهام شرکت هم در سال قبل ۲۸۲ درصد بود.

وی گفت: امیدواریم با اقدامات اکتشافی جدید پنج استان آذربایجان غریی، یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و اردبیل را به زمره استان‌های تولیدکننده اضافه کنیم.

سعدمحمدی افزود: سال قبل قیمت حقوق دولتی مس را از ۱۲ به ۹ درصد کاهش دادیم. به نظر من قیمت حقوق دولتی مس زیاد است و باید کارشناسی شود، زیرا نباید سرمایه‌گذار را تنبیه کنند بلکه باید حمایت کنند حتی عدد ۹ درصد هم در مقایسه با کشور‌های دیگر زیاد است.

رشد صادرات در شرایط تحریم

وی گفت: با وجود تحریم‌ها در سال قبل رشد صادرات داشتیم و امسال نیز خواهیم داشت، ضمن اینکه کیفیت محصول ما مورد استفاده در صنایع نانو و هایتک است.

مدیر عامل شرکت ملی مس همچنین گفت: در بخش آند ۳۵۵ هزار تن تولید داشتیم ضمن اینکه حدود ۱۸۵ میلیون تن عملیات معدنی در مجموعه معادن این شرکت صورت گرفت.

سعدمحمدی اضافه کرد: در سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کنسانتره مس تولید شد و در تولید لجن آندی حامل فلزات گرانبها از ۷۹۰ تن تولید عبور کردیم.

وی گفت: فروش سال ۹۹ حدود ۹۰ درصد در مقایسه با سال ۹۸ رشد داشته است صمن اینکه ۲۷۲ هزار و ۴۰۰ تن کاتد مس را فروخته‌ایم.

سعدمحمدی افزود: سال گذشته هیچ‌گونه تنشی در بازار به وجود نیامد و ۲۲۰ هزار تن مس کاتد در بورس کالا عرضه داشتیم که ۱۵۰ هزار تن فروش داخلی داشته‌ایم.

وی گفت: ظرفیت جدید ذوب و پالایش در سونگون به ۶۰۰ هزار تن کاتد خواهد رسید.

افزایش تقاضا برای فلز مس در دنیا

سعدمحمدی افزود: امیدواریم جایگاه‌مان از فروش ۲ میلیارد دلار به ۴.۵ میلیارد دلار برسد که این اتفاق باعث می‌شود ما جزو ۱۰ شرکت برتر تولید کننده مس دنیا باشیم.

وی با اشاره به افزایش تقاضا برای فلز مس در دنیا گفت: هم اکنون سهم الکتریسته ۱۹ درصد انرژی جهان است و در ۳۰ سال آینده ۴۹ درصد انرژی از آن برق خواهد بود که نشان‌دهنده افزایش تقاضا برای مس است.

سعدمحمدی افزود: در ده سال آینده ۳۵ درصد خودرو‌های جهان برقی خواهد بود که هر خودرو برقی بیش از ۸۰ کیلوگرم مصرف مس خواهد داشت.