معاون اداره کل پنبه و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد؛
کشتزارهای پنبه در کشورافزایش 15 درصدی داشت

معاون اداره کل پنبه و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال زراعی کنونی بیش از ۸۰ هزار هکتار از کشتزارهای کشور به کشت پنبه اختصاص یافت که این میزان نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  مسعود حکیمی در جلسه هماهنگی و برنامه‌ریزی همایش ملی پنبه در محل فرمانداری کاشمر با بیان اینکه پنبه محصولی استراتژیک در کشور به شمار می‌رود، عنوان کرد: یکی از برنامه‌های مهم دولت در سال‌های اخیر اجرای طرح پنبه بوده که در این راستا طی سال‌های طی شده به اهدافی در زمینه ارقام مورد نظر با همکاری موسسه تحقیقات کشور و واردات بذر و بقیه نهاده‌ها رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه همایش ملی روز جهانی پنبه برای اولین بار در کشور در کاشمر برگزار می‌شود، ادامه داد: در  برخی برنامه‌ها از جمله توسعه برداشت ماشینی پیشرفت‌هایی داشته‌ایم اما در نیمه کار هستیم و امیدوارم برپایی همایش ملی پنبه در راستای دستیابی به اهداف طرح پنبه موثر باشند.

حکیمی افزود: اگرچه کشت پنبه در سال‌های قبل به دلیل نوسانات قیمت کاهش چشمگیری داشته اما با اجرای برخی سیاست‌ها امسال پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۰۰ هزار تن پنبه در کشور برداشت و روانه بازارهای هدف شود.

وی بیان کرد: در ۶۰ درصد اراضی سطح زیر کشت پنبه کشور از بذرهای اصلاح شده استفاده می‌شود و در راستای حمایت از پنبه‌کاران سال گذشته به ازای هر هکتار، ۳۰ میلیون ریال کمک هزینه کشت و تولید پرداخت شد که امسال این رقم به بیش از  ۵۰ میلیون ریال رسیده است.

حکیمی اضافه کرد: کشت پنبه در کشور بیش از ۳۰ هزار بهره‌بردار دارد که استان‌های خراسان رضوی، گلستان، فارس، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و اردبیل از جمله مناطق پیشرو در کشت محصول پنبه محسوب می‌شوند.

معاون اداره کل پنبه و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از این که شهرستان کاشمر با توجه به وجود مرکز تحقیقات پنبه و فعالیت کارخانه لینترگیری و کارخانه نساجی پیش قدم در برگزاری همایش ملی پنبه در روز 15 مهرماه که روز جهانی پنبه نامیده شده ابراز خرسندی کرد و گفت: امیدواریم خروجی این همایش به رفع مشکلات حوزه محصول پنبه اعم از کاشت، داشت، برداشت و اقتصاد محصول کمک کند.