کاهش بیشتر تولید نفت اوپک چه تاثیری بر بازار دارد؟

هدف وزیر نفت جدید عربستان لزوما افزایش قیمت نفت نیست بلکه تعیین یک حداقل قیمت برای نفت در سه ماهه اول ۲۰۲۰ است تا هر گونه ضعف فصلی قیمت را تعدیل کند.

به گزارش ” آوای صنعت ”، عربستان سعودی و روسیه قراردادی را در روز جمعه رهبری کردند که طبق آن اوپک و متحدانش متعهد شدند تولید نفت خود را در سه ماهه اول 2020 بیش از این کاهش دهند تا از عرضه بیش از حد نفت به بازار جلوگیری و از قیمت نفت حمایت شود.

 گروهی از بیش از 20 تولیدکننده توافق کردند تولید نفت خود را 500 هزار بشکه دیگر در روز کاهش دهند تا به هدف 1.7 میلیون بشکه در روز معادل 1.7 درصد تقاضای نفت جهان برسند.

 شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان گفت در کل 2.1 میلیون بشکه در روز از تولید نفت کم می شود که عربستان  باز هم کمتر از سهمیه اش طبق قرارداد تولید خواهد کرد.

 در اینجا انتظارات تحلیل گران را در مورد پاسخ بازار به این قرارداد آورده ایم:

 آمریتا شن، یکی از موسسان انرژی اسپکتس

– یک بازار کساد نفت خام، حاشیه سود ضعیف پالایشگاهی، عدم وجود ذخایر مازاد.  عربستان سعودی کاملا از این پیامدها آگاه بوده و می داند که باعث یک حساسیت بدبینانه گسترده خواهد شد و خطر کاهش قیمت نفت وجود دارد.

–  آنها مجبور بودند از قیمت پایین نفت بدون راکد کردن بیشتر بازار حمایت کنند. هدف وزیر نفت جدید عربستان لزوما افزایش قیمت نفت نیست بلکه تعیین یک حداقل قیمت برای نفت در سه ماهه اول 2020 است تا هر گونه ضعف فصلی قیمت را تعدیل کند.

–  عربستان سعودی همچنین عقیده دارد که اوپک مجبور می شود در نیمه دوم 2020 تولید خود را افزایش دهد.

فیل فلین، تحلیلگر پرایس فیوچرز گروپ

–  کاهش غیرمنتظره تولید برای حمایت بیشتر از بازار نفت

–  این کاهش در زمانی انجام میشود که تقاضا در بالاترین حد است و ممکن است بر قیمت محصولات نفتی هم تاثیر بگذارد، مخصوصاً روی دیزل سولفور پایین قبل از اجرایی شدن قوانین جدید سازمان بین‌المللی دریانوردی

اول هنسن، سرپرست استراتژیکی کالا در ساکسو بانک

–  اوپک با توافق کاهش 500 هزار بشکه در روز نسبت به سطح تولید 2018، خود را در شرایط سختی قرار داده است. برای رسیدن به این رقم، فشار بر روی کشورهایی است که بالاتر از  سهمیه شان تولید کرده بودند.

–  کاهش 500 هزار بشکه در روز از تولید دوررنمای سه ماهه اول 2020 را تغییر نخواهد داد. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، همچنان در این سه ماهه با عرضه مازاد تولید نفت به بازار مواجه خواهیم بود.

فرنک اسپلنبرگر، تحلیلگر LBBW

–  اگر کاهش جدید 500 هزار بشکه ای نمادین باشد، آن وقت بازار ناامید خواهد شد و قیمت نفت برنت به کمتر از 60 دلار در هر بشکه می رسد.

–  ولی اگر طبق این قرارداد، واقعاً 500 هزار بشکه دیگر از تولید نفت جهان به بازار کم شود، قیمت نفت برنت در حدود 65 دلار ثابت خواهد ماند.

– تقاضا در 2020، نهصد هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد ولی عرضه قوی‌تر خواهد بود و 800 هزار بشکه در روز مازاد تولید خواهیم داشت.

– کاهش 500 هزار بشکه در روز دیگر مازاد عرضه را تا 300 هزار بشکه در روز پایین می آورد.

استفان این، استراتژیست ارشد بازار آسیا در اکسی تریدر

– احتمال تبعیت از این کاهش تولید کم است.

– موضع محکم عربستان در این اجلاس به سایر شرکت‌کنندگان این ائتلاف فهماند که عربستان دیگر بار کاهش تولید آنها را به دوش نخواهد کشید.

دنیل بریزمن و کارستن فریتچ، تحلیلگران کامرزبانک

– خطر کاهش قیمت نفت وجود دارد.

– با توجه به کاهش تولید خواسته و ناخواسته اعضای اوپک ، این گروه ماه ها است بسیار کمتر از حد تصور تولید کرده، به عبارت دیگر این تصمیم تغییر چندانی در میزان تولید ایجاد نمی کند.

– به عقیده ما تصمیماتی که دیروز در اجلاس اوپک گرفته شدف،تاثیر چندانی نخواهد داشت. عرضه بیش از حد تولید در سه ماهه اول 2020 بسیار بیشتر از 500 هزار بشکه در روز خواهد بود.هنوز مشخص نیست این افزایش عرضه که در نیمه دوم سال هم ادامه خواهد داشت،بدون کاهش تولید چگونه کنترل می شود.

منبع:رویترز