چین و آمریکا در رقابت برای میادین نفتی عراق

گزارشها حاکی از آن است که آمریکا و چین در حال رقابت برای افزایش تأثیرگذاری خود در عراق و به ویژه میادین نفتی بزرگ آن، مانند قرنه-۱ در ۵۰ کیلومتری بصره، هستند.

به گزارش ” آوای صنعت ”، گزارشات حاکی از این است که آمریکا و چین در حال رقابت برای افزایش تأثیرگذاری خود در عراق و به ویژه میادین نفتی بزرگ آن، مانند قرنه-۱ در ۵۰ کیلومتری بصره، هستند.

پس از دستور به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و اعلام این کشور که دیگر علاقه‌ای به فعالیت نظامی در خاورمیانه ندارد، راه کاملا برای افزایش نفوذ چین و روسیه در عراق باز شده است. روسیه به دنبال افزایش نفوذ و کنترل خود به جریان انرژی شرق  به غرب و بالعکس است و چین هم عراق و ایران را به عنوان دروازه اروپا و محل اتصال پروژه عظیم راه ابریشم جدید خود به حساب می‌آورد.

هفته گذشته وزارت نفت عراق با خبری نشان داد که این عوامل در جریان هستند. این وزارتخانه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که امتیاز یک پروژه نفتی به یک شرکت تقریبا ناشناس چینی اعطا شده است.

طبق این بیانیه، امتیاز یک قرارداد مهندسی ۱۲۱ میلیون دلاری برای ارتقای تاسیسات استخراج گاز در هنگام تولید نفت خام میدان نفتی فوق عظیم قرنه غرب-۱ به شرکت مهندسی و ساخت نفت چین (سی‌پی‌ای‌سی‌سی) اعطا شد. دو مورد مهمی که در بیانیه اعلام نشد این بود که شرکت سی‌پی‌ای‌سی‌سی یکی از زیرمجموعه‌های شرکت بزرگ نفت و گاز چین سی‌ان‌پی‌سی است و این که قرارداد برداشت گاز شامل توسعه میدان نفتی شماره ۱ غرب قرنه هم می‌باشد. سطح کنونی میدان نفتی شماره ۱ غرب قرنه ۹ میلیارد بشکه است، اما این میدان بخشی از میدان کلی غرب قرنه است که ۴۳ میلیارد بشکه نفت در خود دارد. از سوی دیگر طی این قرارداد در واقع چین می‌تواند گاز را با نرخی پر سود بفروشد.

قراردادهایی از این دست جایگاه چین در منطقه را مستحکم‌تر خواهد کرد. چند ماه پیش بود که اعلام شد قرارداد حفاری ۸۰ چاه نفت به ارزش ۵۴ میلون دلار، در میدان نفتی عظیم مجنون به یک شرکت چینی داده شده است و در کنار آن قرارداد حفاری ۴۳ چاه نفت به ارزش ۲۵۵ میلیون دلار هم  به یک شرکت عراقی واگذار شده است. با توجه به وام‌های سنگینی که چین به این شرکت عراقی داده است، در واقع این چین است که هر دو قرارداد را انجام خواهد داد. این میدان نفتی ۳۸ میلیارد متر مکعب نفت در خود دارد.

منبع:راشاتودی