پیش بینی کسری بسیار بزرگ بودجه عربستان

بانک جهانی هشدار داد قیمت بسیار پایین نفت می‌تواند باعث کسری بسیار بزرگی در بودجه عربستان شود و نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی این کشور را در ۲۰۲۳ تا بیش از ۴۰ درصد افزایش دهد.

به گزارش ” آوای صنعت ”، موسسه مالی بین المللی وابسته به بانک جهانی اعلام کرد انتظار می رود رشد غیر نفتی عربستان بزرگترین اقتصاد عرب در 2020، 2.7 درصد باشد. فعالیت اقتصادی بخش خصوصی در عربستان تحت حمایت کاهش نرخ بهره بهبود یافته است.

 شاخص مدیران خرید عربستان که نشان دهنده سلامت اقتصاد غیر نفتی است، در نوامبر تا 58.6 افزایش یافت که بالاترین حد طی چهار سال گذشته است. سازمان مالی بین المللی اعلام کرد فعالیت اقتصادی بخش خصوصی غیر نفتی عربستان شتاب گرفته است. رشد اعتبار در این کشور هم بالا رفته و در اکتبر به 3.5 درصد سالانه رسید که باعث بهبود وام دهی برای ساخت و ساز و تولید شد. این دو از محرکهای رشد اقتصاد غیر نفتی در عربستان هستند.

گاربیس ایرادیان، اقتصاددان ارشد خاورمیانه و آفریقای شمالی در موسسه مالی بین المللی گفت:« ما انتظار داریم کل تولید ناخالص داخلی عربستان از 0.3 درصد 2019 تا 1.9 درصد در 2020 رشد کند چون پیش‌بینی می‌شود تولید نفت خام هم افزایش کمی داشته باشد».

وی اشاره کرد رکود اقتصادی در 2019 اساساً به دلیل کاهش 4.5 درصدی تولید نفت خام به خاطر قرارداد کاهش تولید اوپک و متحدانش و حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در سپتامبر بود.

 طبق این گزارش، بودجه عربستان تا 2023 متعادل خواهد شد. دورنمای مالی نسبت به چند ماه گذشته ایمن تر است چون دولت هزینه ها را کاهش داده و قیمت نفت کمی بالاتر از 60 دلار در هر بشکه رسیده است.

ولی قیمت بسیار پایین نفت می‌تواند باعث کسری بسیار بزرگی شود و نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی دولت را در 2023 تا بیش از 40 درصد افزایش دهد.

 به گفته‌ ایرادیان:« در حالی که پیشرفت هایی به دست آمده، این منطقه باید اصلاحات عمیق تری برای تقویت فضای تجاری، بهبود رقابت پذیری و افزایش تنوع و اشتغال زایی داشته باشد».

منبع:نشنال بیزینس