پیش بینی بازار سنگ‌آهن در نیمه نخست ۲۰۲۱

جدیدترین گزارش‌های جهانی در خصوص فرآوری و مصرف سنگ‌آهن از رشد تقاضا برای این کالا در پایان فصل نخست سال ۲۰۲۱ حکایت دارد.

به گزارش” آوای صنعت ”، این رشد گرچه موانعی دارد، اما به‌نظر می‌رسد در افق این رشد با مشکلاتی روبه‌رو است. با این حال کاهش تمایل به عرضه انبوه سنگ‌آهن احتمالا موجب خواهد شد تا قیمت‌ها نه‌تنها در سطح فعلی باقی بماند که حتی اندکی افزایش را نیز تجربه کند. با اینکه قضاوت کنونی در خصوص کم و کیف تقاضا و قیمت سنگ‌آهن با تردیدهایی روبه‌روست اما بررسی گزارش s&p درخصوص بازار فولاد و سنگ‌آهن گویای عبور از سطح قیمت ۱۲۰ دلار است.

به‌ رغم اینکه بخشی از این افزایش قیمت به دلیل ورود واسطه‌هایی است که روی افزایش بهای این ماده ریسک می‌کنند اما اغلب گزارش‌ها از بازگشت مصرف به سطح قبل از پاندمی حکایت دارد و همین عامل موجب خواهد شد تا فضا برای رشد قیمت حتی به ورای قله ۱۷۷ دلاری سابق فراهم شود. یکی از موضوعاتی که قیمت را تحریک می‌کند تقاضا برای فولاد و به‌ویژه برای میلگرد در بازار چین است. در عین حال ممنوعیت واردات زغال‌سنگ کک از استرالیا از سوی چین نیز این وضعیت را تشدید کرده است. از آن‌سو دولت چین در نظر دارد شرایط را مقداری برای توسعه‌دهندگان املاک تغییر دهد. موضوعی که باعث فشار به قیمت سنگ‌آهن و فولاد به سمت پایین خواهد شد. بررسی‌های موسسات مختلف نشان می‌دهد متاثر از نحوه عمل بازیگران فعال بازار فولاد و سنگ‌آهن مخصوصا در برزیل و استرالیا قیمت در محدوده ۱۲۰ دلار نوسان خواهد کرد. این عددی است که تقریبا باید محاسبات را برای خرید و فروش سنگ‌آهن با لحاظ کردن آن محور کار قرار داد.  آنچه مشخص است، ثبات نسبی در بازار سنگ‌آهن و نبود  ریسک‌های سنگین در افق کوتاه‌مدت این بازار است. موضوعی که موجب خواهد شد تا روند رشد قیمت احتمالی این ماده به شکلی بسیار نرم ادامه یابد. با اینکه برخی تخفیف‌ها برای فولادسازان مختلف در ماه‌های گذشته لحاظ شده و هزینه تولید آنها را کاهش داده اما تحت‌تاثیر کشف واکسن و صعود دوباره تقاضا در دو صنعت خودرو و مسکن، میل جهانی برای تولید بیشتر فولاد بالاست.