دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد:
وزارت صمت پیگیر بهره برداران رانت فولاد باشد

سید رسول خلیفه سلطانی می گوید که دولت و وزارت صمت باید پیگیری کنند آن هایی که فولاد را به قیمت اول سال از بورس خرید کردند محصول خود را در بازه بعدی کجا عرضه کرده اند؟ چگونه فولادی که در بورس کیلویی 12 هزار تومان فروخته شده، 17 هزار تومان در بازار موجود است؟ این خریداران باید با عرضه در بورس، محصول را ارزان به دست مردم می رساندند اما اینطور نشده و وزارت صمت باید آن ها را شناسایی کند.

به گزارش” آوای صنعت ”،  در شرایطی که فعالان حوزه نورد و لوله و پروفیل اصلی ترین خریداران شمش و اسلب از بورس کالا هستند، براساس آمارها عمده محصولات تولید شده در این حوزه راهی بازار آزاد شده و این خریداران فولاد ارزان از بورس، به جای فروش محصولاتشان در بورس با سود منطقی، محصولاتشان را با دلار آزاد در بازار فروخته اند و همین موضوع باعث شد تا مردم طی ماه های گذشته با گرانی عجیب در حوزه مقاطع طویل فولادی و لوله و پروفیل روبه رو شوند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه ارزش رانت انرژی در زنجیره فولاد تا دو برابر بودجه یارانه کشور است، گفت: باید موضوعات در زنجیره فولاد را مدیریت کرد و دغدغه همه مدیران فولاد نیز این است که اگر رانتی وجود دارد باید به مردم برسد.

خلیفه سلطانی گفت: این که فکر کنیم می توانیم کالا را ارزان به مردم بفروشیم موضوعی شکست خورده است، زیرا هر وقت به این روش عمل کردیم نفع آن به مردم نرسید و مصرف کننده با قیمت نهایی موجود در دنیا کالا را تهیه کرده است.

خلیفه سلطانی افزود: پیشنهاد ما این است که به جای این که طرح فولاد را به مجلس ببریم، شیوه نامه اجرای آن را که دولت آماده کرده و نیاز به قانون مجلس هم ندارد، همه اجرایی کنند، زیرا شیوه نامه را می توان هر ماه اصلاح کرد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان این که نظام قیمت گذاری ربطی به وزارت صمت ندارد گفت: دولت و وزارت صمت باید پیگیری کنند آن هایی که فولاد را به قیمت اول سال از بورس خرید کردند محصول خود را در بازه بعدی کجا عرضه کرده اند؟ در حالی که باید با عرضه در بورس آن کالا را ارزان به دست مردم می رساندند.

خلیفه سلطانی افزود: درخواست ما از دست اندرکاران اقتصاد فولاد این است که موضوعات زنجیره فولاد را از بالادست تا پایین دست به صورت جامع نگاه کنند زیرا موضوعاتی مانند رانت انرژی، انفال بودن معادن و قیمت کف بازار، همه به هم مربوط است و باید یکجا دیده شود.

وی گفت: مسئولان باید بررسی کنند، آن کس که فولاد را از بورس کیلویی 12 هزار تومان می خرد چگونه کیلویی 17 هزار تومان در بازار سردر می آورد؟ باید بررسی کرد وقتی رانت انرژی پرداخت می شود دیگر نباید عده ای دربورس به گونه ای خرید کنند که به عنوان رانت دلالی و چپاول شناخته شود و با قیمت هایی بسیار بالاتر به مصرف کننده نهایی عرضه کنند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: حدود 200 نفر خریدار فولاد در بورس هستند، برخی که فولاد می خرند با آن محصول بعدی را تولید می کنند اما بعضی ها همان فولاد خریداری شده از بورس را با چند برابر قیمت در بازار عرضه می کنند که موجب می شود قیمت نهایی آن، چند برابر قیمت اولیه به دست مصرف کننده برسد.

خلیفه سلطانی گفت: راه حل اصلی و نهایی این است که دولت در جایی که می تواند باید ورود کند و حقوق خود را بگیرد و ابتکار عمل را از دلالان و سوء استفاده کنندگان سلب کند.

وی افزود: همین که برای فولاد قیمت گذاری بر مبنای 70 درصد سی آی اس (CIS) تعیین می شود باید دقت کرد که صف خرید در بورس شکل می گیرد و موجب می شود قیمت در بورس افزایش یابد و فضای سفته بازی و رقابت ناسالم ایجاد شود.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما