واکنش‌ها به وام ۵۰ میلیونی فرهنگیان

به تازگی طرح پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی به فرهنگیان مطرح شده است. طرحی که بر اساس آن کلیه کادر اداری، معلمان، نیروهای خدماتی مدارس و همچنین کارکنان شاغل در وزارت و ادارات تابعه آموزش و پرورش سراسر کشور می‌توانند تا سقف ۵۰ میلیون تومان از تسهیلات ویژه فرهنگیان استفاده کنند.

به گزارش” آوای صنعت ”، این طرح در بانک دی آغاز شده و به ازای هر ۲۵ میلیون تومان یک ضامن کسر از حقوق نیاز است، وام‌گیرنده باید جزوه جامعه فرهنگی باشد و چک برگشتی و بدهی معوق نداشته باشد.

اقساط این وام ماهانه ۱٫۸ میلیون تومان و کل سود این وام ۵۰ میلیونی ۱۸ درصد، معادل ۱۵ میلیون تومان است. وام‌گیرنده ۳۶ ماه نیز فرصت بازپرداخت اقساط را دارد. اما واکنش فرهنگیان به این وام چیست؟

در ادامه واکنش برخی از فرهنگیان به این وام را می‌خوانید:

«شروطی که گذاشتند فایده ای نداره شاید یه فرهنگی مثلا دوسال قبل وام گرفته اما باز پرداختش ۵ ساله هست و نیمی از اقساط را فرضا ۲ سالشو پرداخت کرده بدهکاره الان نمیتونه مجددا وام بگیره.»

« این وام فایده نداره. چون سودش بالای ۲۵ درصد میشه! ما قبلا گرفتیم فقط ماه اول به عنوان کارمزد ۱میلیون بیشتر کارمزد دادیم.»

«وام دادید به معلم‌ها با حقوق دو سه میلیونی بعد قسط وام نزدیک دو میلیونه!»

«چرا بازنشسته های فرهنگی شامل این وام نمیشن؟»

«اگر این وام را با سود ۴ درصد و ۵ ساله پرداخت می کردید ارزش گفتن داشت مثل خیلی از ارگان ها. ولی وام ۵۰ میلیونی سه ساله با ۱۵ میلیون سود این همه اب و تاب ندارد.»

«دادن وام با سود۱۸درصد واقعا کمک نیست به معلمان.»

«ببخشید وام عادی با بالاترین سود میدید باز زیر منت هم میزارید؟ وام ازاد مگه سود چند درصد میدهند خدایااا»

«خب همین وام را کل بانک‌ها با همین شرایط به همه میدن! الان مثلا چه امتیازی برای فرهنگی ها داره این وام؟»