همکاری بلندمدت و مشترک فولاد مبارکه در امور معدنی با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

آیین امضای تفاهم نامه سه جانبه به‌منظور انجام مطالعات ژئوفیزیک هوابرد به امضای حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولادمبارکه، علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و ایرج موفق رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان رسید.

به گزارش” آوای صنعت ”، مدیرعامل شرکت فولادمبارکه در آیین امضای تفاهم نامه سه جانبه گفت: ما در شرکت فولاد مبارکه می‌توانیم با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان سازمان تخصصی و قانونی کشور فعالیت بلندمدت و مشترک انجام دهیم تا امور معدنی توسط این سازمان به صورت کاملا علمی و کارشناسی صورت گیرد و فولاد مبارکه نیز به فعالیت‌های خود در حوزه فولاد بپردازد.

حمیدرضا عظیمیان با بیان این‌که بر اساس برنامه‌ریزی و تنظیماتی موجود در جهان هر بخش باید در فعالیت‌های مرتبط و تخصصی خود مشغول باشد، تصریح کرد: برای مثال فولادسازان باید فولادساز باقی بمانند و معدنی‌ها هم در زمینه کاری خود به معدنکاری بپردازند.

به گفته وی، اگر معدنکاران در حوزه فعالیت خود باقی می‌ماندند و فولادسازان نیز مجبور به ورود به بخش معدن نمی‌شدند، به طبع نتایج بهتری برای کشور به همراه داشتدکه البته اکنون یکسری از مسائل همچون تامین سنگ‌آهن و منابع انرژی نیز برای فولادسازان از دیگر استان‌ها سخت شده است.

مدیرعامل شرکت فولادمبارکه با بیان عظمت فولاد مبارکه و میزان مصرف بالای سنگ آهن در این شرکت افزود: در شرکت فولاد مبارکه همواره استراتژی حفظ سهم ۵۰ درصدی بازار ایران وجود دارد و در واقع هر اندازه که بازار ایران در داخل و همچنین حوزه صادرات بزرگتر شود، ما در تلاش خواهیم بود این سهم را همچنان حفظ کنیم.

عظیمیان خاطرنشان کرد: بنابراین موضوع معدن و تامین مواد اولیه برای شرکت فولادمبارکه بسیار مهم بوده و بهتر است که کارهای علمی و کارشناسی دقیق در حوزه معدن انجام شود.

وی با بیان این‌که فعالیت‌های معدنی عمدتا هزینه‌بر بوده و باید زمان زیادی را صرف آن کرد، تصریح کرد: بنابراین ما می‌توانیم با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان سازمان تخصصی و قانونی کشور فعالیت بلندمدت و مشترک انجام دهیم و امور معدنی توسط این سازمان به صورت کاملا علمی و کارشناسی از سوی این سازمان صورت گیرد و فولاد مبارکه نیز به فعالیت‌های خود در حوزه فولاد بپردازد.

سازمان زمین‌شناسی پیشتاز حوزه اکتشافات کشور است

پیش از امضای این تفاهم‌نامه عضو هیات‌مدیره و معاون امور معادن شرکت فولادمبارکه با اشاره به اینکه در ۳ حوزه اصلی اکتشاف، استخراج و فرآوری، فعالیت‌های فولاد مبارکه آغاز شده، گفت: یکی از اقداماتی که از ابتدا در دستور کار بخش معاونت معدنی فولادمبارکه قرار گرفت ایجاد ارتباط با پیشتازان هر حوزه بود تا  از پتانسیل‌های موجود کشور استفاده شود.

به گفته محمدیاسر طیب‌نیا، در حوزه اکتشاف، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از پیشتازان این حوزه است و ارتباط با این سازمان منجر به قراردادهای همکاری اولیه با شرکت فولادمبارکه شد.

وی ضمن اشاره به تفاهم‌نامه‌های امضا شده میان دوطرف گفت: سال گذشته مذاکرات منجر به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت فولاد مبارکه و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شد و در همین راستا شناسایی مناطق پتانسیل‌دار آهن در مناطق ایران مرکزی با وسعت ۱۱۶ هزار کیلومتر مربع در حال انجام است.

طیب‌نیا درباره هدف این تفاهم‌نامه گفت: هدف ما شناسایی مناطق مستعد برای شناسایی مطالعات ژئوفیزیک هوایی بُرد و معرفی مناطقی برای اکتشافات مقدماتی بود که در همین زمینه  قرارداد دیگری برای محدوده‌های شناسایی شده و تحت تملک در دست اجرا داریم.

به گفته وی مقرر شد با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قراردادی داشته باشیم تا از امکانات این سازمان برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنیم که تفاهم‌نامه اولیه آن در حال آماده‌سازی است و بنا داریم پایگاه داده‌های اکتشافی برای فولاد مبارکه را ایجاد کنیم.

معاون امور معادن شرکت فولادمبارکه با بیان اینکه چنین پایگاهی تاکنون در کشور تشکیل نشده، افزود: هدف از تشکیل آن مدیریت داده‌های اکتشافی و استفاده از ارزش افزوده برای فولاد مبارکه و کشور است.

وی در ادامه مهم‌ترین برنامه این نشست را آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوابرد در مناطق مستعد برای شناسایی ذخایر مورد نیاز برای فولاد مبارکه عنوان کرد و گفت: حاصل مطالعات قبلی در گذشته منجر به معرفی محدوده‌های در کشور شده که این مناطق  دارای ذخایر سنگ آهن بیشتری نسبت به مناطق دیگر است و از سویی مطالعات اولیه مثل ژئوفیزیک هوایی به طور کامل در آن مناطق  انجام نشده است.

طیب‌نیا ادامه داد: در نظر داریم  با حمایت فولاد مبارکه و  دانش عملیاتی سازمان زمین‌شناسی  و اکتشافات‌معدنی کشور  این امر انجام شود و فولاد مبارکه نیز به عنوان یک صنعت ملی از آن استفاده خواهد کرد که لازمه تحقق آن حمایت وزارت صمت است به صورتی که منافع معنوی و مادی فولادمبارکه در انجام این پروژه حفظ شود.

عضو هیات‌مدیره شرکت فولادمبارکه خاطرنشان کرد: به دنبال مذاکرات انجام شده به این نتیجه رسیدیم که تحقق این امر  برای کشور منافع زیادی در پی خواهد داشت و از آنجا که فولاد مبارکه یک شرکت بزرگ و ملی است در صورت رفع بحران تامین مواد اولیه  این مجموعه پشت سر گذاشته شود، می‌توان گفت مشکل فولاد کشور رفع خواهد شد.

 وی با بیان این‌که شرکت فولادمبارکه تامین حدود ۴۰ درصد فولاد کشور را به عهده دارد، تصریح کرد: این فعالیت که امروز آغاز خواهد شد بسیار زمان بر است و نیاز به تداوم و حمایت‌های مورد نیاز دارد تا به مراحل اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری برسد.