هزینه نگهداری هر قطار مترو ۲۰ درصد قیمت تمام شده آن است

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران گفت: هزینه نگهداری هر رام قطار معادل ۲۰ درصد قیمت یک میلیون یورویی آن است.

به گزارش” آوای صنعت ”،  فرنوش نوبخت در حاشیه بازدید از خطوط مترو و بخش بهره برداری و نگهداری ناوگان ریلی پایتخت افزود: بخشی از ناوگان ریلی در دست بهره برداری، نیاز به تعمیرات دارد که سعی می کنیم به آن رسیدگی کنیم تا از استانداردها خارج نشویم، به خاطر همین موضوع، بخشی از قطارهایمان متوقف و منتظر تعمیر هستند و برای انجام آن نیاز به اعتبار داریم.

وی یادآورشد: تاکنون به این موضوع با حساسیت رسیدگی نشده بود و بازدید امروز نیز برای مساعدت دولت در همین زمینه بود و امیدواریم این کمک انجام گیرد تا اعتبار مورد نیاز را تامین کنیم و به تعمیرات اساسی قطارهایمان برسیم. 

نوبخت اظهارداشت: هنوز ۶۳۰ دستگاه قطاری که بنا بود سازمان همیاری شهرداری ها تامین کند، به جواب نرسیده است و در نتیجه باید با همین ناوگان موجود بخشی از نیاز شهروندان را رفع کنیم.

این مقام مسئول به لزوم رسیدگی به تعمیرات ۹۰۰ پله برقی ایستگاه ها در کنار قطارهای مترو اشاره و تاکید کرد: شاید بتوان قطاری را به محض خراب شدن از ناوگان خارج کرد اما پله برقی را که در ایستگاه نصب شده است نمی توان جایگزین کرد از همین رو رسیدگی به آنها مهمتر از قطارها محسوب می شود.

وی به ورود دولت برای مشارکت ۵۰ درصدی در کنار شهرداری به منظور تعمیر و نگهداری تجهیزات و قطارهای مترو اشاره و خاطرنشان کرد: پیش از این هزینه ها صرف تامین زیر ساخت می شد اما همواره باید این نگاه وجود داشته باشد که این زیر ساخت نیازمند رسیدگی و تعمیرات است.

نوبخت تاکید کرد: در صورتی که پیگیری برای تعمیر و نگهداری این تجهیزات و زیر ساخت ها انجام نگیرد، تجهیزات به استهلاک می رسد از همین رو باید به دنبال تامین منابع بود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران ابراز امیدواری کرد که مشارکت دولت در زمینه تامین اعتبار مورد نیاز تعمیر و نگهداری مترو، آغازی برای استفاده مداوم از این بودجه باشد.

وی اعلام کرد: در صورتی که تا پایان سال جاری یک هزار میلیارد تومان به این شرکت برای تعمیر و نگهداری تجهیزات مترو تزریق شود، کافی خواهد بود، اگرچه این جریان ادامه دارد و به پایان نمی رسد.

ناوگان ریلی تهران و حومه دارای هفت خط مترو، ۱۷۵ رام قطار و ۱۲۰ ایستگاه فعال است که به گفته مسئولان مترو این تعداد ایستگاه باید به ۲۳۷ مورد برسد.