نمایندگان مردم در مجلس هیچ اطلاعاتی از تعداد کشته‌شدگان آبان‌ماه ندارند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: وقتی خود ما آمار دقیق را اعلام نکنیم باید منتظر ارائه آمارهای متفاوت رسانه‌های بیگانه باشیم، آمارهایی که گاهی با واقعیت‌ها فاصله زیادی دارد و هدف آن‌ها ایجاد چالش برای نظام است.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  حدود پنجاه روز از ناآرامی‌های آبان‌ماه که به تبع افزایش قیمت بنزین رخ داد می‌گذرد، اما همچنان آماری از سوی هیچ نهاد رسمی داخلی در خصوص کشته‌شدگان این اعتراضات به رسانه‌ها اعلام نشده است.

حال باید به انتظار نشست و دید آیا این روند ادامه پیدا خواهد کرد یا در روزها و هفته‌های آتی به‌طور رسمی آمار تعداد کشته‌شدگان و حتی مجروحان این حوادث اعلام خواهد شد؟

در همین رابطه، محمدرضا بادامچی نماینده تهران در مجلس دهم گفت: برای حل هر مشکلی ابتدا باید آن پذیرفت و سپس روی به شفاف‌سازی آورد.

وی افزود: در ناآرامی‌های آبان‌ماه امسال، تعدادی از شهروندان ما جانشان را از دست دادند و یا دچار مجروحیت شدند، از طرفی عده‌ای هم با خسارت‌های مالی روبرو شدند. از این‌رو ضرورت دارد که آمار دقیق افرادی که به هر نوعی دچار آسیب شدند اعلام شود که این روند یعنی پذیرش مشکل.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: وقتی خود ما آمار دقیق را اعلام نکنیم باید منتظر ارائه آمارهای متفاوت رسانه‌های بیگانه باشیم، آمارهایی که گاهی با واقعیت‌ها فاصله زیادی دارد و هدف آن‌ها ایجاد چالش برای نظام است.

این نماینده اصلاح‌طلب اظهار داشت: مرحله بعد از پذیرش مشکل، دلجویی از آسیب‌دیدگان است. دلجویی به دو صورت است، در برخی مواقع کمک به جبران خسارت است و در بعضی دیگر از اوقات، تنها کاری عاطفی است که هرچند جبران آن اتفاق دردناک را نمی‌کند، اما تاثیرات فراوانی را در آرامش خانواده آسیب‌دیده خواهد گذاشت.

بادامچی در پاسخ به اینکه چه نهادی مسئول ارائه آمار کشته‌شدگان آبان است؟ گفت: شورای عالی امنیت ملی، وزارت کشور را موظف به تحقیق در این حوادث کرده و به‌نظر می‌رسد آن‌ها هستند که باید آمار دقیق را به جامعه اعلام کنند.

این عضو فراکسیون امید در ادامه عنوان کرد: ما نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هستیم و خیلی بد است که حتی ما هم هیچ‌گونه اطلاعات و آماری از کشته‌شدگان این حوادث نداریم. فراکسیون امید از همان ابتدای امر خواستار حضور رییس‌جمهور یا مسئولان تراز اول کشور به مجلس شد تا بلکه آن‌ها گزارشی از این اتفاقات را به ما بدهند که متاسفانه این خواسته اجابت نشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جای تاسف دارد که برخی افراد به‌جای اینکه بسترهای همدلی در کشور را مهیا کنند، حرف‌هایی می‌زنند که فقط منجر به تفرقه می‌شود. متاسفانه این افراد بدون تحلیل و برداشت مناسب از مشکلات کشور حرف می‌زنند و انتظار دارند که مردم هم صحبت‌های آن‌ها را بپذیرند. واقعاً متوجه نمی‌شوم چرا فردی به خود اجازه می‌دهد که خون‌های ریخته شده را به حجامت تشبیه کند. ما چاره‌ای نداریم جز اینکه مردم را در جریان واقعیت‌ها قرار دهیم، زیرا وحدت، همدلی و همراهی مردم با مسئولان تنها در صورتی به منصه ظهور می‌رسد که هیچ‌گاه مردم را نامحرم ندانیم.

منبع: سایت روزنو