نقشه های زمین شناسی نسل دوم در ایران اجرایی می شود

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در خاورمیانه نقشه های زمین شناسی نسل دوم که برپایه روش دیجیتال است، اجرا می کند.

به گزارش” آوای صنعت ”، «رضا جدیدی» افزود: نقشه های زمین شناسی نسل دوم برای نخستین بار در کشور در اصفهان تهیه می شود.

به گفته وی، این طرح جدید که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دستور کار دارد، اکتشاف سیستماتیک و نقشه برداری به روش نسل دوم و سرور پایه انجام می شود.

جدیدی خاطرنشان کرد: این روش هیچ شباهتی به نقشه های قبلی ندارد و بر پایه روش های دیجیتال با دقت بالا و هزینه کمتر انجام می شود که اکنون در چند کشور پیشرو اروپایی استفاده می شود و ایران نخستین کشور در منطقه است که از آن بهره می گیرد.

به گفته وی، نقشه های زمین شناسی نسل دوم با استفاده از تصاویر دقیق ماهواره ای و با تحلیل و تلفیق اطلاعات ۳۰ ساله زمین شناسی کشور و به شکل یکپارچه تهیه می شود و با گذشت زمان و تغییر فناوری ها به راحتی به روز خواهد شد.

جدیدی با اشاره به اینکه تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم پیش از این به شیوه آزمایشی و محدود در کویر لوت انجام شد، گفت: این کار در استان اصفهان در محدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع از ابتدای سال آینده آغاز می شود.

این مقام مسوول با بیان اینکه نقشه های نسل دوم دارای اطلاعات با دقت بالایی درباره مخاطرات زمین، زمین شناسی مهندسی، زمین شناسی محیط زیست و اکتشاف ذخایر معدنی است، اضافه کرد: در کنار تهیه این نقشه ها، طرح اکتشاف سیستماتیک برای چهار لایه فلزی، غیرفلزی، کانی قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر استراتژیک در استان اصفهان تعریف شده است.

وی درباره انتخاب استان اصفهان برای اجرای این طرح، گفت: این استان واقع در مرکز ایران و خاستگاه متنوعی از ذخایر معدنی و دارای کمربندی کانی زایی و ظرفیت های مناسب زمین شناسی و اکتشاف است.

جدیدی ضمن تاکید بر اینکه سازمان زمین ‎شناسی و اکتشافات معدنی کشور در منطقه خاورمیانه، قطب علمی به شمار می آید و همکاری خوبی با سازمان های همکار در جهان دارد، افزود: این سازمان در راه بومی شناسی و ارتقای علمی زمین شناسی برنامه های ترویجی را در همکاری با دانشگاه ها و موسسه های خصوصی در دستور کار دارد.

پیش از این رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفته بود: نقشه برداری از ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار کیلومترمربع از اراضی کشور از اولویت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی محسوب می شود و شناسایی معادن جدید یکی از اهداف اجرای این پروژه است.

«علیرضا شهیدی» توضیح داد: سال ۸۱ به بعد با استفاده از ظرفیت هوایی و اجرای پروژه های عکس برداری هوایی، تحولی در وضعیت اکتشاف معادن کشور صورت گرفت و توانستیم بسیاری از ذخایر پنهان را کشف کنیم، ضمن اینکه تأمین امکانات بیشتر این امکان را فراهم می سازد تا از توان خود در کشف معادن بهره بیشتری گرفته شده و موجب پیشرفت کشور شود.

وی گفت: اکنون نقشه خطی برای اکتشاف معادن در ۱۵۰ هزار کیلومترمربع از اراضی کشور تهیه شده و این روند به شکل مستمر ادامه خواهد یافت.

منبع: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی