نخستین کنفرانس آنلاین مس برگزار شد

حدود ۷۰ درصد مس دنیا در هدایت برق استفاده می شود و فقط ۱۳ درصد مس در حمل ونقل استفاده می شود که این بخش در آینده افزایش زیادی خواهد داشت.

به گزارش” آوای صنعت ”، صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو در نخستین کنفرانس آنلاین مس گفت: ما محدودیت ذخایر برای مس نداریم بلکه محدودیت پروژه داریم. مدیرعامل گلینکور سوییس که یکی از بزرگترین بازیگران دنیا در حوزه تولید و توزیع مس است میگوید که قیمتها بایستی تا مرز 15 هزار دلار در تن افزایش یابد تا بتوان معادن جدید مس در نواحی دور افتاده روسیه و آفریقا را پیدا کرد، در غیر این صورت دنیا با کسری عرضه این فلز مواجه خواهد بود.

لایحه دولت شیلی بزرگترین تولیدکننده مس دنیا در افزایش پلکانی مالیات بر معادن شیلی، مالیات بر سود شرکتهای تولیدکننده مس را افزایش داده و سرمایه گذاری را کاهش میدهد. این موضوع باعث تاخیر در طرحهای توسعه ای مس دنیا و تحریک بیشتر قیمتهای جهانی در آینده خواهد شد.

آمار اکتشافات معادن جدید مس نشان میده که علیرغم انتظار رشد تقاضا، از سال 2017 تا به امروز، عملا ذخیره بزرگی در دنیا پیدا نشده است. این موضوع باعث محدودیت عرضه در آینده شده و لذا برخی موسسات از جمله GoldmanSachs پیش بینی خود از قیمت مس طی 4 سال آتی را به مرز 15000 دلار افزایش داده اند.

 مشکل بزرگتر از کرونا و بحران کارگری در این کشور بوده و به کمبود اسید سولفوریک بر میگردد که بزودی تا 12% از تولید مس این کشور کاسته و قیمت مس جهانی را با التهاب بیشتری مواجه خواهد کرد. در شیلی، اسید سولفوریک توسط پالایشگاهها تولید میشود که فعلا بدلیل کرونا نیمه فعال هستند و تولید تعداد زیادی از واحدهای مس این کشور که به روش الکترووینینگ میباشد و اسید سولفوریک بعنوان ماده اولیه آن است، روندی نزولی دارد. آسیایی ها هم فعلا اسید فروش نیستند و آن را برای صنایع خود، نیاز دارند.

مس دارای موقعیت ویژه است و واردات چین در ماه گذشته ( آوریل ) علیرغم تقاضای داخلی بالا کاهش 11درصدی دارد و دنیا با محدودیت تولید و عرضه مس مواجه شده است، به علاوه حرکت کشورها به سوی مصرف برق و فاصله گیری از سوخت های فسیلی چشم انداز تقاضای سال های آتی مس را روشنتر می کند. این موضوع باعث شده که امروز تعداد بیشتری از موسسات مالی دنیا ،پیش بینی خود از قیمت مس در سال جاری را به افزایش و به بالای ده هزار دلار برسانند ،که باعث اقبال بیشتر خریداران خواهد شد.