نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک پیشنهاد داد:اعطای تسهیلات به مستاجران

نائب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک پیشنهاد توانمندسازی مستاجران را مطرح کرد که بر مبنای آن، مستاجران از تسهیلاتی برای تامین رهن و اجاره مسکن برخوردار می‌شوند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، حسام عقبایی امروز (جمعه) افزود: به دلیل اینکه توازن بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و تولید مسکن استیجاری نیز به میزان کافی برای مردم انجام نشده، رشد قیمت خانه از مرز صد درصد عبور کرده و قیمت اجاره‌بها به یک دغدغه برای مستأجران تبدیل شده است.

وی گفت: دراین شرایط قطعاً دولت باید به مستأجر و خریدار یارانه پرداخت کند و با ارائه تسهیلات بانکی کمک کند که قدرت خرید مالکان و قدرت پرداخت ودیعه و اجاره مستأجران بالا برود.

عقبایی گفت: درحال حاضر تسهیلاتی که به خریداران مسکن داده می‌شود کمتر از ۲۰ درصد ارزش ملک است و با توجه به اینکه متوسط قیمت هر متر مکعب آپارتمان در شهر تهران از مرز ۱۰ میلیون تومان عبور کرده است در واقع اکنون بانک مسکن تنها برای ۱۵ متر از خانه وام می‌دهد و عملاً این تسهیلات کمک کننده نیست.

نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک ادامه داد: در بخش اجاره نیز به دلیل رشد قیمت اجاره‌بها و متناسب نبودن رشد درآمد مستأجران با قیمت‌های فعلی نیازمند تسهیلات وِیژه از سوی دولت هستیم. بنابراین معتقد هستم ضمن اینکه باید رقم تسهیلات بانکی به خریداران مسکن را بالا برد باید به مستأجران نیز وام پرداخت کرد.

برای توقف مهاجرت مستأجران از شهرها تسهیلات بانکی پرداخت شود

وی ادامه داد: البته درمان قطعی دربخش اجاره، تولید مسکن استیجاری است و پرداخت وام به مستأجران مُسَکن موقت است اما برای کنترل شرایط فعلی بهترین راه پرداخت تسهیلات به مستأجران است.

عقبایی گفت: این مسکن موقت می‌تواند به دهک‌های ضعیف و متوسط جامعه که حقوق آنها کفاف پرداخت اجاره بها را ندارد کمک کند و روند مهاجرت و حاشیه نشینی مستأجران که از سالهای ۹۶ آغاز شده است را متوقف کند.

به گفته عقبایی از سال گذشته تاکنون تعداد زیادی از مستأجران مجبور به مهاجرت و حاشیه نشینی شده‌اند که پیامدهای روحی روانی بدی را برای آنها داشته است.

نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک ادامه داد: البته ممکن است برخی مدعی شوند که این تسهیلات تورم‌زاست که در پاسخ به این افراد باید گفت در دولت‌های نهم و دهم ارائه تسهیلات بانکی ممنوع شد اما قیمت مسکن در سال ۹۱ صد درصد افزایش یافت.

عقبایی تاکید کرد: چه در بخش اجاره چه در بخش خرید مسکن به توانمندسازی و بالا بردن قدرت خریدار و مستأجر نیازمندیم.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *