مینو محرز : اقدام فولاد مبارکه در دوره کرونا دست مریزاد دارد

کارشناسان حوزه سلامت کشور در این روزهای سخت کرونایی معتقدند اگر حمایت شرکت فولاد مبارکه در تامین اکسیژن رایگان بیمارستان ها و سایر تجهیزات پزشکی وجود نداشت؛ آمار تلفات می توانست بسیار بیشتر از این تعداد باشد و بیمارستان ها و مردم با مشکلات متعددی مواجه می شدند. این شرکت از روزهای ابتدیی کرونا تاکنون ۸۰۸۰ هزار تن اکسیژن رایگان در اختیار بیمارستان های استان اصفهان و سایر استان ها قرار داده است و نقش پر رنگی در پشتیبانی از جبهه سلامت کشور داشته است.

به گزارش” آوای صنعت ”، در طول تاریخ رسانه‌ها در جهان، تاکنون هیچ واژه‌ای به اندازه واژه کرونا در سطح جهان تکرار نشده است و این واژه شوم این روزها با موج چهارمش در ایران غوغا به پا کرده و روزگار مردم ۲۹۵ شهر کشور را سیاه و سیاه تر کرده است. وضعیتی فوق بحرانی که برای توصیفش باید به دنبال کلمه ای عمیق تر از بحران و تراژدی گشت.

در این میان استان اصفهان مانند بسیاری از شهرهای ایران روزگار تلخی را می گذراند و طبق آخرین آمار با شناسایی ۲۲۵۵ مورد جدید ابتلاء به کرونا جز استان های بسیار پرخطر محسوب می شود.

البته در میان این اخبار ناگوار یک موضوع حیاتی و امیدبخش در استان از ابتدای شیوع کرونا تا کنون وجود داشته است و عده ای براین باورند که نه تنها در استان اصفهان بلکه بسیاری از استان های دیگر کشور می توانست اوضاع بغرنج تری باشد اگر حمایت شرکت فولاد مبارکه در تامین اکسیژن رایگان بیمارستان ها و سایر تجهیزات پزشکی توسط این مادرصنعت فراهم نمی شد.

بیمارستان های سرریز از بیمار

اصفهان این روزها قرمز و قرمز تر می شود و علیرغم اینکه رنگ غالب در استان قرمز است اما کماکان شاهد روند صعودی کرونا هستیم. این گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی است.

آرش نجیمی ادامه داد: بیمارستانهای الزهرا و غرضی در کلانشهر اصفهان بیشترین میزان بستری های کرونا را دارند و تقریبا در حال تکمیل شدن هستند. همچنین بیمارستان های شهرستانهای داران، میمه، شاهین شهر و نجف آباد با تمام ظرفیت به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته اند و در برخی از شهرستان ها به صددرصد ظرفیت اسمی رسیده و وضعیت موجود خارج از توان تیم درمانی است.

مشابه نظر سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی در جلسه هفتاد و نهم ستاد استانی کرونا هم مطرح شد. بیمارستانهای استان اصفهان از بیمار سرریز شده است و کرونا در اصفهان می تازد و جان می گیرد اما این وضعیت می توانست بغرنج تر و تیره تر هم شود اگر شرکت فولاد مبارکه با درایت مدیریت آستین ها را بالا نمی زد و اکسیژن مورد نیاز بیماران را به صورت رایگان تامین نمی کرد؛ شرایط به مراتب وخیم تر می شد. اهمیت موضوع به حدی است که بارها معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مسئولیت اجتماعی فولاد مبارکه در تامین رایگان اکسیژن مراکز درمانی را مورد تقدیر قرار داده است.

تامین رایگان اکسیژن تا مهار ویروس ادامه دارد

برای بررسی بیشتر این موضوع به سراغ سید امیر طباطبائیان، مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه رفتیم. وی گفت: در سال جهش تولید شرکت فولاد مبارکه، علیرغم رکوردهای متعدد در تولید علاوه بر تامین اکسیژن خطوط تولید، توانست با تامین حدود ۸۰۸۰  تن اکسیژن مایع به صورت رایگان به نظام بهداشت و درمان کشور یاری رساند.

وی افزود: یاری رسانی شرکت فولاد مبارکه به نظام سلامت کشور در راستای حفظ جان شهروندان است و با درایت مدیرعامل محترم اهدای رایگان اکسیژن رایگان تا مهار ویروس کرونا تداوم خواهد داشت.

طباطبائیان تاکید کرد: تامین رایگان اکسیژن مایع علاوه بر نجات جان بیماران مبتلا به کرونا از ظهور و شکل گیری بازار سیاه اکسیژن جلوگیری کرد.

وی اضافه کرد: مجموعه های شرکت فولاد مبارکه هم در همین راستا اقدام به تامین اکسیژن رایگان مراکز درمانی کردند که می توان به تامین سه هزار و ۷۹۰ تن اکسیژن رایگان مجتمع فولاد سبا اشاره کرد و سایر مجموعه های شرکت فولاد مبارکه هم درهمین راستا اقدام کرده اند.

مینو محرز : اقدام فولاد مبارکه دست مریزاد دارد

دست یاری شرکت فولاد مبارکه برای ارتقاء حوزه سلامت را شاید بتوان در تمجید عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا هم یافت.

مینو محرز  در گفت و گویی اظهار کرد: برای درمان بیماران مبتلا به کرونا سه اصل اکسیژن، کورتن و ضد انعقاد خون مهم است. در موج چهارم کرونا مراکز درمانی کفاف تعداد بستری های کرونا را نمی دهد و این جاست که اهمیت اقدام شرکت فولاد مبارکه نمایان می شود و باید به این شرکت دست مریزاد گفت.

وی اضافه کرد: عده ای سوداگر رقم های میلیونی از بیماران دریافت می کنند تا دستگاه های بی کیفیت اکسیژن را در اختیارشان قرار دهند و اگر این اقدام شرکت فولاد مبارکه نبود این بازار سوداگری اکسیژن سیاه می شد.

این عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا ادامه داد: در موج اخیر کرونا با تعداد زیاد بیمار مواجه هستیم و در جلسه اخیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا مصوب شد که درمان در منزل (home care) انجام شود و یکی از موارد مورد نیاز این بیماران اکسیژن است. بنابراین کارستان شرکت فولاد مبارکه را می توان در این بخش هم متوجه شد چراکه تامین اکسیژن رایگان می تواند در این بخش هم مفید واقع شود و بیماران تحت نظر مراکز بهداشتی در منازل مداوا شوند.

وی افزود: امیدوارم بقیه صنایع کشور با الگوگیری از شرکت فولاد مبارکه در تجهیز بیمارستان ها و بخش مراقبت های ویژه به دستگاه تنفس مصنوعی بکوشند و در تعامل با دانشگاه های علوم پزشکی در تامین تجهیزات و امکانات مورد نیاز مرکز درمانی اقدام کنند.

پیشرو بودن در مسئولیت اجتماعی حوزه کرونا

حسین مدرسی فر، مدیر بهداشت حرفه ای ایمنی و محیط زیست فولادمبارکه با اشاره به مسئولیت های اجتماعی این واحد صنعتی گفت: شیوع کرونا منجر به تنش هایی در حوزه سلامت شد که شرکت فولاد مبارکه در همکاری با دانشگاه علوم پزشکی اقداماتی انجام داد تا این تنش ها به حداقل ممکن برسد.

وی اضافه کرد: تامین اکسیژن مراکز درمانی یکی ازچالش های مهم در پانزده ماه اخیر دوره کرونا بود که شرکت فولاد مبارکه اکسیژن مازاد را به صورت رایگان به نظام سلامت کشور تزریق کرد و با این حرکت پیشرو سایر صنایع هم در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی گام برداشتند و به یاری مراکز درمانی شتافتند.

مدرسی فر تصریح کرد: شیوع کرونا باعث شد که شرکت فولاد مبارکه در تامین تجهیزات اعم از مواد ضدعفونی کننده، ماسک و تامین اکسیژن رایگان اقدامات ارزنده ای کند که بارها مورد تقدیر مسئولان مربوطه قرار گرفت.

جلوگیری از مرگ و میرهای بیشتر

برای درک بهتر این اقدامات با یکی از پرستاران بیمارستان های اصفهان هم گفتگو کردیم. «زهرا عباسی» یکی از پرستاران بیمارستان الزهرا گفت: بیمارستان الزهرا به مدار خدمت رسانی به بیماران کرونایی درآمده است و در این لحظه ۶۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در این بیمارستان بستری هستند. همچنین میزان شیوع ویروس انگلیسی بالاست و با مراجعات خانوادگی بسیاری روبرو هستیم.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت موجود ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه علاوه بر تامین ماسکهای N۹۵ در تامین اکسیژن رایگان واحدهای درمانی کوشید که این اتفاق مهمی است چراکه نیاز اصلی بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستانها به اکسیژن است و اگر این اتفاق نمی افتاد مرگ و میرهای بسیاری در استان اصفهان رقم می خورد.

در پایان باید گفت کرونا بحرانی است که جهان را آچمز کرده و ما را بیشتر اما زمانی که زیر بمباران فشارهای حداکثری و تحریم های همه جانبه بودیم و از کمبود مواد ضدعفونی کننده تا نبود اکسیژن رنج می بردیم باز هم مادرصنعت کشور بود که راه حل بحران را در ایفای مسئولیت اجتماعی بازتعریف کرد و عزم خود را جزم کرد تا نظام سلامت کشور زیر فشار کرونا خم نشود.

 حالا هم بعد از پانزده ماه از شیوع کرونا گونه جهش یافته آن نظام بهداشت و درمان کشور و استان را زیر فشار قرار داده است و کمبود تخت در بیمارستانها بر سیاست مراقبت خانگی (home care) بیماران حاکی است. اینجاست که اهمیت تامین اکسیژن رایگان فولاد مبارکه را بیش از گذشته می توان درک کرد. زمانی که فرد مبتلا به کرونا مجبور است از اکسیژن رایگان در منزل استفاده کند و این شرکت فولاد مبارکه است که به نجات او می شتابد و دیگر بیماران دغدغه تامین اکسیژن از بازار سیاه را نخواهند داشت؛ و در این لحظه است که می توان گفت «هر نفس که برمی آید ممد حیات است و هر نفس که فرو می رسد مفرح ذات! »