میرسلیم: استفاده بد از نفت و گاز گریبان همه ما را می‌گیرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اغلب استفاده ما از نفت و گاز به عنوان سوخت است که این بدترین نوع استفاده از نفت و گاز است و این اشتباه گریبان همه ما را می گیرد، درحالی که باید از نفت و گاز برای تولید محصولات بادوام استفاده کنیم.

به گزارش ” آوای صنعت ”، سید مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش «سی‌ان‌جی، فرصت توسعه پایدار» اظهار داشت: از 15 سال پیش مطالعات گسترده درباره انرژی آغاز شد، اما اکنون در پی تغییر و به‌روزرسانی مطالعات و سیاست‌های انرژی هستیم، زیرا در سال‌های اخیر بسیاری از شرایط کشور تغییر کرده است.

وی افزود: سال 1991 در اجلاس محیط زیست در ریو، توصیه‌ای به عنوان محصول اجلاس مبنی بر لزوم استفاده از سوخت سبز برای نجات کره زمین اعلام شد؛ با توجه به اینکه ایران صاحب یکی از بزرگ‌ترین منابع گاز جهان است، در سال‌های گذشته شاهد تغییر مصرف انرژی کشور از نفت به سوی گاز بودیم، به گونه‌ای که اکنون ایران از جمله کشورهایی است که شبکه ارزشمند سراسری گاز طبیعی را در اختیار دارد و گاز توانسته با موفقیت گسترش پیدا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه “حدود 26 درصد میزان مصرف سوخت کشور مربوط به بخش ترابری است”، گفت: در سیاست‌های انرژی کشور، گاز به عنوان منبع اصلی انرژی کشور مورد تاکید قرار گرفته است، در حالی که در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر اقدام‌های لازم را انجام نداده‌ایم، این در حالی است که آینده وابسته به انرژی‌های تجدیدپذیر است.

میرسلیم تصریح کرد: اغلب استفاده ما از نفت و گاز به عنوان سوخت است که این بدترین نوع استفاده از نفت و گاز است و این اشتباه گریبان همه ما را می گیرد، درحالی که باید از نفت و گاز برای تولید محصولات بادوام استفاده کنیم و ارزش افزوده‌ای که از نفت و گاز ایجاد می شود، درآمد ملی باشد نه آنکه اصل سرمایه را بفروشیم یا به عنوان سوخت، مصرف کنیم.

وی افزود: خودروهای شخصی به منبعی برای اسراف سوخت تبدیل شده‌اند و در صورتی که طرح سهمیه‌بندی بنزین اجرا نمی‌شد، میزان مصرف روزانه بنزین به بیش از 120 میلیون لیتر می‌رسید.

وی با اشاره به جایگاه حمل‌ونقل در توسعه پایدار، تصریح کرد: مردم گرایش و تمایل خود را نسبت به تحول در مصرف سوخت از بنزین به گاز نشان داده‌اند. این تحول میزان دی‌اکسیدکربن (CO2) را کاهش می‌دهد، این در شرایطی است که دی‌اکسیدکربن، افزایش گرمایش عمومی و پیامدهایی از جمله جلوگیری از بارش‌ها و… را به همراه دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر ضرورت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: تولید خودروهای پایه گازسوز حدود 10 سال پیش در دولت مطرح شد و این خودروها به مرحله تولید رسیدند، اما اکنون به ارتقا نیاز دارند تا هم توقع مردم برآورده شود و هم از میزان آلاینده‌ها در شهر کاسته شود؛ افزون بر این، توجه به توسعه و ارتقای ناوگان حمل و نقل عمومی، اجرای صحیح اصول معاینه فنی و سخت‌گیری در رعایت اصول محیط زیست، در رفع آلودگی شهرها، حفظ منابع طبیعی و توسعه پایدار کشور اثرگذارند.