موافقت ۲۶ استان با اصلاح ساعت اداری برای کاهش مصرف برق

سخنگوی صنعت برق ایران گفت: یکی از اقدام‌هایی که برای گذر از پیک مصرف در فصل تابستان در نظر گرفته شده، اصلاح ساعت کار اداری است. تاکنون ۲۶ استان موافقت خود را با اصلاح ساعت کار اعلام کرده‌اند که این اقدام در اغلب استان‌ها از ابتدای تیر اجرایی شده است.

مصطفی رجبی مشهدی روز شنبه افزود: بر این اساس کار در ادارات یک ساعت زودتر شروع شده و یک ساعت تا ۱.۵ ساعت که ساعت شروع اوج مصرف است زودتر خاتمه می‌یابد، بعد از خاتمه کار سازمان‌ها باید نسبت به قطع و خاموش کردن تجهیزات سرمایشی، لامپ‌های اضافی، روشنایی‌ها و تجهیزات غیرضروری اقدام کنند.

سخنگوی صنعت برق ایران به ادامه دار بودن افزایش دمای هوا در کشور اشاره کرد و گفت: براین اساس پیش بینی می‌شود میزان مصرف برق به ۵۶ هزارمگاوات برسد.

وی گفت: افزایش این میزان مصرف برق در کشور ضرورت اقدام‌های لازم برای گذر از ساعت‌های اوج مصرف را دو چندان می‌سازد که در این رابطه صنعت برق برنامه‌هایی را تدوین کرده است.

وی تلاش برای تأمین به موقع برق را یکی از این برنامه‌ها برشمرد و خاطرنشان ساخت: سعی بر این است تا نیروگاه‌ها با انجام تعمیرات و اتمام برنامه‌های تعمیراتی بتوانند برق مورد نیاز را تأمین کنند تا شبکه با قطعی مواجه نشود.

رجبی مشهدی با بیان اینکه هفته گذشته یکی از گرم‌ترین روزهای خرداد با بیش از ۵۳ هزار مگاوات ساعت مصرف برق پشت سرنهاده شد، برنامه‌های مدیریت مصرف را از اولویت‌های این صنعت برای پشت سرگذاشتن زمان‌های اوج دانست.

سخنگوی صنعت برق ایران گفت: همکاری مردم در زمان‌های اوج مصرف می‌تواند ضامن تأمین برق در همه شرایط به خصوص در روزهای گرم تابستانی که امسال این روزها زودتر هم آغاز شده، باشد.

وی به مردم توصیه کرد: هنگام اوج مصرف از کولرهای آبی با دور کند استفاده کنند همچنین کولرهای گازی را با دمای آسایش (۲۵ درجه) وارد مدار کنند. در بخش کشاورزی اگر کشاورزان در ساعت‌های اوج مصرف چاه‌های خود را خاموش کنند می‌توانند در بقیه ساعت‌ها از برق رایگان بهره مند شوند

رجبی مشهدی افزود: شهروندان از مصرف بی مورد برق در زمان‌های اوج مصرف خودداری کنند و تا حد امکان وسایل پرمصرف خود را در این زمان‌ها استفاده نکنند.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: امسال با هدف تأمین برق، تلاش براستفاده از برق تولیدی توسط مولدهای خود تأمین است که بیشتر در اختیار سازمان‌هاست و خریداری آنها با قیمت‌های مصوب است.

وی با تاکید براینکه برنامه‌های مدیریت مصرف پیش بینی شده بیشتر تشویق محور است گفت: بر این اساس اگر مردم فقط ۱۰ درصد مصارف خود را مدیریت کنند و کاهش دهند از ۲۰ درصد کاهش هزینه‌ها برخودار خواهند شد.

رجبی مشهدی اطرنشان ساخت: در بخش کشاورزی اگر کشاورزان در ساعت‌های اوج مصرف چاه‌های خود را خاموش کنند می‌توانند در بقیه ساعت‌ها از برق رایگان بهره مند شوند.

سخنگوی صنعت برق ایران ساعت اوج مصرف را ۱۲ تا ۱۶ اعلام کرد و گفت: مردم می‌توانند با اقدام‌های ساده به تأمین برق در این ساعت‌ها کمک کنند.

وی به مشترکان پرمصرف که ۱۰ درصد مشترکان صنعت برق را شامل می‌شوند توصیه کرد: میزان مصارف خود را در این بازه زمانی مدیریت کنند.

منبع: ایرنا