با راه‌اندازی NGL3200؛
مشعل‌های ۶ میدان مشترک خاموش می‌شود

به گفته معاون وزیر نفت، طرح NGL3100 در دهلران گازهای همراه نفت در میدان‌های غرب کشور همچون آذر، دهلران، چشمه‌خوش و پایدار و… را جمع‌آوری می‌کند.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد: با بهره‌برداری از طرح NGL3200 در جهش سوم افزون‌بر پایان مشعل‌سوزی در ۶ میدان نفتی غرب کارون، روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب خوراک به مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر اختصاص خواهد یافت.

  بهزاد محمدی، عصر روز گذشته (سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸) پس از بازدید از روند اجرایی طرح پالایش گاز یادآوران خلیج فارس (NGL3200) در جمع مدیران و کارکنان این پروژه گفت: خوشبختانه با به وجود آمدن شرایط جدید، اجرای این طرح شتاب گرفته است و با تولیدی شدن آن، مشعل‌سوزی در میدان‌های نفتی منطقه غرب کارون پایان خواهد یافت.

محمدی با بیان اینکه تأمین خوراک پتروشیمی‌ها، ارزش افزوده چشمگیری ایجاد می‌کندثد، افزود: طرح‌های تأمین خوراک، به‌عنوان طرح‌های محیط‌زیستی، اهمیت ویژه‌ای دارند و می‌توانند صنعت پتروشیمی ایران را که از ارکان توسعه اقتصادی و صنعتی کشور به شمار می‌رود را در مسیر تحقق برنامه‌های خود یاری بخشد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح‌های ان‌جی‌ال از دیدگاه جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت و مشعل‌سوزی بسیار مهم و راهبردی هستند، توضیح داد: ان‌جی‌ال‌های ۳۱۰۰، ۳۲۰۰، خارک و طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از جمله طرح‌های فعال جمع‌آوری گازهای همراه به شمار می‌رود که نقش بسزایی در تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی خواهند داشت.

به گفته معاون وزیر نفت، طرح NGL3100 در دهلران گازهای همراه نفت در میدان‌های غرب کشور همچون آذر، دهلران، چشمه‌خوش و پایدار و… را جمع‌آوری می‌کند.

محمدی همچنین ادامه داد: با بهره‌برداری از طرح NGL3200، از مشعل‌سوزی در میدان‌های نفتی آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران شمالی، یاران جنوبی، یادآوران و دارخوین جلوگیری خواهد شد و روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب گازهای همراه نفت به‌عنوان خوراک در اختیار بعضی مجتمع‌های پتروشیمی واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر قرار خواهد گرفت.

وی همچنین یادآور شد: طرح ان‌جی‌ال خارک، از سوزانده شدن گازهای همراه نفت در مشعل‌های میدان‌های شرکت نفت فلات قاره ایران در خلیج فارس در مناطق عملیاتی خارگ و بهرگان، جلوگیری خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پالایشگاه گاز بیدبلند۲ که گازهای مشعل در سه استان خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد و بوشهر را دریافت و پالایش می‌کند را از دیگر طرح‌های تأمین خوراک صنعت پتروشیمی برشمرد.

امکان پیشرفت ماهانه ۴٪ در ساخت NGL3200

محمدی با بیان اینکه طبق گزارش‌های اعلام شده طرح NGL3200 ماهانه ۲درصد پیشرفت دارد، افزود: با توجه به قابلیت‌های موجود، می‌توان پیشرفت فیزیکی این طرح را در ماه‌های آتی به ماهانه سه تا چهار درصد نیز رساند تا به دنبال آن اجرای فاز نخست آن در سال آینده شتاب فزاینده‌ای بگیرد.

وی با بیان اینکه طرح NGL3200 در چارچوب طرح‌های جهش دوم به بهره‌برداری خواهد رسید، دامه داد: با به تولیدی رسیدن این طرح، امکان توسعه واحدهای مختلف پتروشیمی نیز ممکن خواهد شد و باید روند ساخت این طرح ارزشمند با شتاب بیشتر ی همراه شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران یادآور شد: در شرایطی که در همه ابعاد در جنگ اقتصادی با دشمنان قرار داریم، باید با همراهی و همدلی، برخی چالش‌های موجود را برطرف کنیم و همکاران در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، برای هر گونه مساعدت در شتاب‌بخشی به اجرای طرح NGL3200 آمادگی دارند.

منبع:شرکت ملی صنایع پتروشیمی