مدیرعامل شرکت ملی حفاری تاکید کرد؛اتمام حفاری ۱۲۴ حلقه چاه‎های نفت و گاز در یک سال

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: این شرکت موفق شده است طی سال گذشته عملیات حفاری مربوط به ۱۲۴ حلقه چاه های نفت و گاز را به اتمام برساند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  سید عبدالله موسوی ضمن گرامیداشت هفته دولت، گفت: این شرکت موفق شده است طی سال گذشته (اول شهریور ۹۷ تا اول شهریورماه ۹۸)، عملیات حفاری مربوط به ۱۲۴ حلقه چاه های نفت و گاز را به اتمام برساند که از این تعداد یک حلقه اکتشافی، ۵۲ حلقه توسعه ای توصیفی و ۷۰ حلقه تعمیری تکمیلی بوده است.

رئیس هیأت مدیره شرکت ملی حفاری ایران با تاکید بر اینکه اولویت نخست برنامه های این شرکت پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت در زمینه عملیات حفاری و ارائه خدمات جانبی فنی و مهندسی مربوط به این بخش است، گفت: این شرکت از جمله شرکت های بالادستی زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران است که بر اساس وظایف سازمانی نقش اساسی در زنجیره تولید نفت و گاز ایفا می کند.

موسوی با اشاره به اینکه حدود ۱۵ هزار نفر متخصص، کارشناس و کارکنان مجرب و کارآمد در شرکت ملی حفاری ایران مشغول به کار هستند، گفت: این شرکت با دارا بودن ۷۲ دستگاه حفاری خشکی و دریایی و تجهیزات روز آمد، خدمات یکپارچه ای مشتمل بر ۲۰ تخصص خاص به بخش های مختلف صنعت نفت ارائه می دهد.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۶۹ درصد عملیات حفاری چاه های نفت و گاز و ۶۰ درصد خدمات جنبی در کشور از سوی این شرکت ارائه می شود.

موسوی به چهار دهه فعالیت این شرکت در عرصه صنعت حفاری در ایران اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر نزدیک به ۲۰ شرکت بخش خصوصی در این صنعت ورود کرده که با صراحت می توان اذعان کرد که تعداد قابل توجهی از  متخصصان و کارشناسان آنها از دانش آموختگان مرکز آموزش تکنولوژی حفاری و از میان کارکنان این شرکت هستند.

وی ادامه داد: این از افتخارات شرکت ملی حفاری است که به عنوان یک شرکت مادر تخصصی در زمینه پرورش نیروهای مستعد در صنعت حفاری ایفای نقش کرده است.

  • حفاری بیش از ۱۷۰ هزار متر چاه های نفت و گاز

موسوی ادامه داد: در مدت پیش گفته ۱۷۰ هزار و ۲۷۰ متر حفاری چاه ها به ثبت رسید و این در حالی است که متراژ حفاری جهت دار و افقی که نیاز به تخصص ویژه ای دارد، ۲۶ هزار و ۸۱۰ متر و شمار عملیات خدمات ویژه و فنی حفاری نیز ۶۴۲۲ مورد گزارش شده است.

وی یادآور شد: خدمات ویژه شامل نمودارگیری، چاه پیمایی و نمودار گیری از سیال حفاری و خدمات فنی حفاری به اسیدکاری گسترده و ویژه، سیمان کاری، تزریق پذیری، لوله  مغزی سیار، آزمایش چاه با ساق مته، حفاری با هوا و حفاری به روش فروتعادلی، لوله گذاری چاه، نصب آویزه و آزمایش بهره دهی چاه اطلاق می شود.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران ورود این شرکت به پروژه های میدان محور که در راستای حفظ، نگهداشت و افزایش تولید از سوی شرکت ملی نفت ایران تدوین و به شرکت های زیر مجموعه ابلاغ شده را یادآور شد و اظهار کرد: در این راستا تا کنون اجرای دو پروژه در طرح توسعه میادین نفتی گچساران و نفت شهر به ملی حفاری واگذار و این شرکت با شماری از شرکت های بخش خصوصی نیز در این زمینه مشارکت دارد.

وی تداوم همکاری با مراکز علمی پژوهشی، شرکت های دانش بنیان، سازندگان و صنعتگران داخلی در جهت ساخت قطعات و تجهیزات کاربردی در حفاری را از اقدامات اجرایی شرکت در همسویی با برنامه های اقتصاد مقاومتی عنوان و با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال رونق تولید تصریح کرد: این روند در سال جاری با جدیت بیشتری دنبال می شود.

موسوی توجه به امکانات رفاهی کارکنان از جمله در بخش های فرهنگی و ورزشی و حضور موثر این شرکت در انجام مسئولیت های اجتماعی را بخش دیگری از فعالیت های شرکت معرفی کرد.

منبع:شرکت ملی حفاری