معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور
محصول توانبخشی برای بیماران فلج کامل تولید بومی شد

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: پروتز عصبی رکاب‌زنی برای بیماران ضایعه نخاعی که با همت پژوهشگران داخلی ساخته شده به زودی با ارائه سوبسید به تعداد زیاد در مراکز توانبخشی به کار گرفته می‌شود.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  سورنا ستاری در مراسم افتتاح سیستم پروتز عصبی رکاب‌زنی پاراسایکلینگ برای افراد دچار ضایعه نخاعی اظهار داشت:‌ بزرگ‌ترین اتفاقی که در جریان است حمایت از افراد صاحب ایده و نیروی انسانی فوق‌العاده در کشور است که می‌بینیم با چه امکاناتی چه جوان‌هایی توانسته‌اند عملاً مشکلی از مشکلات مردم را حل کنند.

وی ادامه داد: این محصول پس از محصول پاراواک دومین محصول بیماران ضایعه نخاعی است که محصول عمومی‌تر است و حتی افرادی که ضایعات نخاعی در ناحیه گردن یا فلج کامل دارند هم می‌توانند از این محصول استفاده کنند و امکان زندگی کردن و انجام کارهای روزانه تا حدی به آنها برمی‌گردد.

ستاری خاطرنشان کرد: تجاری‌سازی این محصول در دستور کار است و برای تجاری شدن در مرحله اول سه دستگاه سفارش داده شده بود که تأمین شده است و در مرحله بعد تعداد بسیار زیادی دستگاه‌ها با سوبسید ساخته و به مراکز توانبخشی برای استفاده داده خواهد شد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: این معاونت از این پروژه حمایت مالی کرده و تا کنون یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بودجه به این طرح کلان ملی تزریق شده است که حمایت‌های مالی پس از ساخت نمونه‌های اولیه بسیار افزایش خواهد یافت.

ستاری درباره ادامه روند این تحقیقات گفت:‌ محصولی که امروز رونمایی شد شاخه‌ای از علم نوروساینس است که در مرحله بعد از کاربردی شدن این علم در کشور بج یا چیپست مربوط در بدن کاشته می‌شود که از پروژه‌های آینده این مرکز است.