ماجرای بدهی 200 هزار دلاری به شرکت سیمان خوزستان

چند روز گذشته خبر ناپدید شدن 200 هزار دلار مربوط شرکت سیمان خوزستان در شبکه های اجتماعی منتشر شد که مسوولان این شرکت می گویند: این بدهی مربوط به یکی از مشتریان این شرکت بوده و اکنون از وی شکایت حقوقی شده است.

به گزارش آوای صنعت ،  در روز های گذشته خبری مبنی بر ناپدید شدن 200 هزار دلار مربوط به سیمان صادراتی شرکت سیمان خوزستان در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

در این خبر آمده است: این مبلغ علاوه بر 80 میلیارد ریال طلب این شرکت از مشتریان است که هنوز به حساب های شرکت بازنگشته است.

اما روابط عمومی شرکت سیمان خوزستان در واکنش به انتشار این خبر در اطلاعیه ای اعلام کرد: یکی از مشتریان محصولات صادراتی(سیمان- کینکر) مبادرت به خرید این محصولات در زمان قبل از مدیریت فعلی کرده و حدود 200 هزار دلار از ثمن این معاملات باقیمانده که جهت وصول آن دو فقره چک در همان زمان به عنوان تضمین از بدهکار اخذ شده است.

اطلاعیه شرکت سیمان خوزستان

در این اطلاعیه افزود: مدیریت فعلی شرکت برای تسریع در وصول این مطالبات ضمن ارسال اظهارنامه برای بدهکار و پیگیری این مطالبات از طریق واحد حقوقی به منظور وادار کردن بدهکار به پرداخت بدهی و جلوگیری از تضرر سایر شرکت های تابعه در معاملات با این شخص با مشورت واحد حراست، مالی و حقوقی، مراتب بدحسابی نامبرده به شرکت سیمان فارس و خوزستان اعلام و درخواست شده است تا به سایر شرکت های تابعه ابلاغ شود، تا از فروش محصولات خود به آن فرد بدهکارخودداری کنند.

مشخصات بدهکار و محل اقامت و نشانی دفتر وی کاملا مشخص و در سوابق شرکت ضبط و بزودی تمام این مطالبات وصول خواهد شد و هیچ مفقودیتی در کار نیست و خبر منتشره کاملا کذب و عاری از حقیقت است.

200 هزار دلار بدهی مشتری به شرکت سیمان خوزستان است

فردین سلیمانی مدیر مالی شرکت سیمان خوزستان نیز اظهار کرد: این مبلغ مربوط به مشتری بخش داخلی است که به شرکت بدهکار است ضمن اینکه این جریان به سال 97 بر می گردد و ربطی به مدیریت فعلی شرکت ندارد.

وی با بیان اینکه این مبلغ 250 هزار دلار است، افزود: از این مشتری چک تضمینی و معادل چک ارزی داریم و از وی شکایت حقوقی شده است و اکنون در حال انجام کارهای حقوقی آن هستیم.

مدیر مالی شرکت سیمان خوزستان گفت: این فرد مخالف پرداخت مبلغ مورد نظر به ما نیست و اکنون مورد اختلاف ما با شرکت مشتری در بحث دوموراژ است و در اصل موضوع مغایرتی نداریم چراکه شرکت مدعی است کالای آن ها تا مدتی در بندر توقف داشت.

سلیمانی افزود: شرکت مشتری سیمان به ما می گوید به دلیل بحث دموراژی که به وی خورده مبلغ 60 تا 70 هزار دلار را نباید از وی وصول کنیم و چنانچه جریمه شود ما(شرکت سیمان خوزستان) باید جریمه وی را پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه مشتری معتقد است از آنجایی که بار سیمان به موقع به بندر نرسیده و شرکت سیمان خوزستان در بحث دوموراژ مقصر است، عنوان کرد: ما به شرکت مشتری اعلام کردیم که این شرط را نمی پذیریم و کل مبلغ را باید پرداخت کند.

به توجه به اینکه مدیر مالی شرکت سیمان خوزستان مدعی شد این مبلغ مربوط به سال 97 است.

این بدهی باید در پایان سال مالی لحاظ می شد

خسرو جامعی مدیرسابق این شرکت اما در پاسخ به مفقود شدن مبلغ 200 هزار دلار از حساب های مالی شرکت سیمان خوزستان، گفت: ممکن است این مبلغ قبلاً هم مطرح بوده باشد اما بنده در جریان آن نیستم، در برخی شرکت ها گاهی بدهی سالیانه وجود دارد اما در این مورد حضور ذهن ندارم.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا شرکت چنین طلبی را از مشتریان خود داشته یا خیر، افزود: با توجه به حسابرسی های سالانه ای که در شرکت ها انجام می شود اگر موردی وجود داشت معمولاً در پایان سال مالی باید مشخص می شد.

مدیر سابق شرکت سیمان گفت: بعید میدانم چنین موردی وجود داشته باشد چرا که حسابرس باید در جریان قرار میگرفت و آن را گزارش می کرد.

جامعی با تاکید بر اینکه اگر حسابی از سالهای گذشته راکد مانده قطعاً گزارش می شد، بیان کرد: اگر چنین مبلغی مربوط به بدهی مشتری است باید جاری باشد و مشتری به صورت مستمر با شرکت کار کند و حساب ها گردش داشته باشند.

منبع:فارس