لزوم سرمایه گذاری در منطقه معدن خیز جغتای

شهرستان جغتای با بهره مندی از ذخایر کرومیت، مس و سیلیس یکی از مناطق معدن خیز خراسان رضوی است که سرمایه گذاری در این بخش مسیر توسعه آن را شتاب می بخشد.

به گزارش” آوای صنعت ”، یکی از چالش های بخش معدن در جغتای خام فروشی فرآورده های معدنی بوده است که لزوم سرمایه گذاری در بخش فرآوری صنایع معدنی احساس می شود.

کارخانه فروکروم جغتای یکی از واحدهای صنعتی مهم این شهرستان است که فروکروم پرکربن در صنایع ریخته گری و فولادهای آلیاژی سخت و مقاوم در برابر حرارت و ضد زنگ و همچنین در صنایع آبکاری، عملیات حرارتی و تیغه های برش کاربرد دارد.

در کنار کارخانه فروکروم جغتای ساخت کارخانه ۵۰۰۰ تنی فروسیلیس جغتای نیز آغاز شده که احداث این واحدهای فرآوری علاوه بر درآمد زایی به رونق اشتغال و اقتصاد منطقه می انجامد.

جغتای پتانسیل خوبی در بخش مس دارد

مسئول صنعت، معدن و تجارت جغتای با اشاره اینکه این شهرستان از جمله مناطق مهم معدنی خراسان رضوی به شمار می رود، گفت: این منطقه پتانسیل خوبی در بخش مس دارد.

هادی چوپانی افزود: بهره مندی از ذخایر کرومیت، مس و سیلیس چشم انداز روشنی برای توسعه جغتای ترسیم کرده است.

وی اظهار کرد: طی نشستی با حضور معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان خراسان رضوی و مسئولان مرتبط این بخش مشکلات مربوط به جذب سرمایه گذار و موانع اکتشاف مس در منطقه راه چمن جغتای مورد بررسی قرار گرفت که شرکت ملی صنایع مس ایران به زودی فعالیت خود را در این منطقه آغاز می کند.

چوپانی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شده که جغتای پتانسیل بالایی در بخش معدنی مس دارد که آغاز فعالیت در این بخش علاوه بر اشتغال زایی موجب تحول در شهرستان می شود.

وی ادامه داد: عمده معادن شهرستان جغتای تا کنون در زمینه استخراج کرومیت فعال بودند که با پیگیری های انجام شده شاهد تحول عظیمی در زمینه استخراج مس در شهرستان خواهیم بود.

۲۷ فقره جواز تاسیس و توسعه صنعتی در جغتای صادر شده است

مسئول صنعت، معدن و تجارت جغتای گفت: طی سال جاری ۲۷ فقره جواز تاسیس و توسعه صنعتی با پیش بینی سرمایه گذاری افزون بر یک هزار میلیارد ریال در این شهرستان صادر شده که با اجرای آن ها ۵۴۱ فرصت شغلی در این شهرستان ایجاد می شود.

چوپانی ادامه داد: همچنین از ابتدای امسال دو فقره پروانه بهره برداری صنعتی با میران سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد و ۵۴۷ میلیون ریال به ثمر نشسته است.

۲۶ طرح تفاهم نامه اقتصادی در جغتای در دست اجراست

فرماندار جغتای نیز به خبرنگار ایسنا گفت: ۲۶ طرح دارای تفاهم نامه اقتصادی و فرهنگی در این شهرستان در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی در دست اجراست.

مرتضی محبی فر افزود: به منظور اجرای طرح های مزبور افزون بر هشت هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفته که با بهره برداری آنها هزار و ۶۱۱ شغل در شهرستان فراهم می شود.

وی اظهار کرد: همچنین هفت معین اقتصادی و فرهنگی در شهرستان جغتای فعالیت دارند که تا کنون ۴۸ فعالیت اقتصادی با هزینه ۳۱ میلیارد ریال و اشتغال ۱۵۴ نفر به وسیله این معین ها به بهره برداری رسیده است.

فرماندار جغتای گفت: در همین راستا ۲۷ فعالیت فرهنگی از سوی معین های اقتصادی شهرستان جغتای با هزینه سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال انجام شده است.

با توجه به این که در حال حاضر یکی از دغدغه های مهم جامعه مبحث اشتغال و اقتصاد به شمار می رود و شهرستان جغتای نیز که از پتانسیل ذخایری مثل کرومیت، مس و سیلیس برخوردار است و یکی از مناطق معدنی استان محسوب می شود، سرمایه گذاری در این بخش می تواند مسیر توسعه را شتاب بخشیده و تا حدی باعث اشتغال زایی در منطقه شود.

منبع:ایسنا