وزیر صمت در جمع فعالان اقتصادی خراسان جنوبی تاکید کرد :
لزوم توجه به ظرفیت های تجاری استان های مرزی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان سفر یک روزه خود به خراسان جنوبی با فعالان اقتصادی استان نشستی برگزار و مسائل و مشکلات صنعتی، معدنی و تجاری را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  رضا رحمانی در این نشست گفت: امروز شرکت فولاد قائم با سرمایه‌گذاری اولیه 2 هزار و 350 میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

وی افزود: عملیات اجرایی طرح فولاد قائم همزمان با آغاز مسئولیت بنده در وزارت صمت، شروع و تا کنون به طور متناوب این هزینه جهت تکمیل پروژه انجام گرفته و قطعا یک تحول بزرگی در صنعت استان ایجاد خواهد کرد.

برای توسعه استان های محروم هیچ محدودیت بودجه ای اعمال نکردیم

رحمانی ادامه داد: این سرمایه‌گذاری در دوره ای انجام شده که با مضایق بودجه شدیدی مواجه هستیم، با این حال بر اساس برنامه تدوین شده برای توسعه استان های محروم کشور که طبق برآورد ما 10 استان را شامل می شود؛ هیچ محدودیت بودجه ای لحاظ نکردیم و در تلاش هستیم طرح های بزرگ این مناطق با سرعت بیشتری به سرانجام برسند.

وزیر صمت خاطر نشان کرد: جهت گیری وزارت صنعت، معدن و تجارت بر این مبناست و هم اکنون با تلاش استاندار و نگاه ویژه وزارتخانه، سهم خراسان جنوبی از محل اعتبارات تبصره 18 از 30 میلیارد تومان به 300 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به اهمیت تولیدات لاستیک های سنگین در شرکت کویر تایر برای تامین نیاز کشور، گفت: با توجه به درخواست تامین نقدینگی شرکت، تمام تلاش خود را بکار بستیم تا منابع بانکی مورد نیاز این واحد تامین شده و تولید آن متوقف نشود.

رحمانی خاطر نشان کرد: در جمع بندی که با مسئولان و نمایندگان این استان داشتیم مقرر شد در دوره جدیدی از توسعه معادن به ویژه در مناطق کم برخوردار استان خراسان جنوبی گام های موثر تری برداشته شود.

اولویت گذاری جذب نیروهای بومی در واحدهای صنعتی و معدنی

وزیر صمت تاکید کرد: این سیاست راهبردی وزارتخانه است که اولویت جذب نیرو در واحدهای صنعتی و معدنی با نیروهای بومی هر منطقه باید صورت گیرد، این موضوع کتباً ابلاغ شده و البته نیازمند همراهی سایر عوامل نیز در این خصوص هستیم.

رحمانی گفت: توجه به نیروهای زبده و توانمند بومی نیازمند یک فرهنگ سازی نیز است تا شاهد این نباشیم.

وی افزود: باید گردش مالی و حساب های بانکی شرکت ها باید در استان ها و شهرهای محل استقرار باید انجام گیرد و همچنین ضرورت دارد تدارکات و تامین اقلام پشتیبانی باید تا حداقل ممکن از مناطق پیرامونی واحد ها صورت بگیرد.

رحمانی ادامه داد: در صورت تحقق این اولویت‌ها مردم حضور و اهمیت شرکت ها را درک و در خاص نیز حامی آن ها خواهند بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: توسعه و پیشرفت واحدهای صنعتی در همه مناطق می تواند روی توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال غیر مستقیم پایدار در آن ها کمک شایان توجهی نماید.

رحمانی گفت: این مهم در توسعه علمی، مراکز دانشگاهی و مراکز پژوهشی مناطق هم تاثیر فراوانی خواهد داشت.

لزوم توجه به ظرفیت های تجاری استان های مرزی

وی با اشاره به مزیت های مرزی بودن استان خراسان جنوبی و بازدید انجام گرفته شده از مرز مشترک ایران و افغانستان، خاطر نشان کرد: باید وضعیت بازارچه های مرزی از جمله بازارچه مرزی زیر کوه، گل وردی، درمیان، سربیشه، یزدان، نهبندان و حاجی آباد ساماندهی بشود و در خصوص تعطیلی برخی از این بازارچه پیگیری جدی باید شود و حتما در مذاکرات با طرف افغانستانی سعی می کنیم موانع را بر طرف کنیم.

رحمانی اظهار داشت: یکی از سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت فعال بودن تمامی بازارچه ها و گذرگاه های مرزی است و در همین راستا سعی شده تمامی گذرگاه های زمینی رسمی فعال و تجارت در آن ها برقرار باشد.

وزیر صمت تاکید کرد: بدون اغراق تمامی ظرفیت های توسعه ای در خراسان جنوبی وجود دارد که می توان مردم شریف آن را سرآمد همه نعمات موجود در استان عنوان کرد.

رتبه نخست خراسان جنوبی در طرح های اکتشاف معادن در کشور

رحمانی در طرح فعال سازی معادن استان خاطر نشان کرد: طرح های اکتشافی باید جدی گرفته شود و زمینه های لازم در این خصوص فرآهم آید که خوشبختانه امسال خراسان جنوبی در این زمینه رتبه نخست کشور را تاکنون داشته و البته همه سازمان توسعه ای معادن هم بیشترین منابع را به این استان اختصاص داده اند و انشاءالله شرایط فعالیت معادن جدید سرب، روی، مس و آهن به وجود خواهد آمد.

وی گفت: طبق آمار موجود ذخایر معدنی استان از 2 میلیارد تن به 3.7 میلیارد تن افزایش یافته است که با اکتشافات جدید حجم ذخایر بسیار بیشتر از این خواهد شد.

رحمانی خاطر نشان کرد: این اتفاق نیازمند یک همت عالی است و ما تمامی امکانات لازم را حاضریم مهیا کنیم تا با کمک مسئولان استان این ظرفیت بالقوه، بالفعل شود و مزایای آن به مردم خراسان جنوبی برسد.

وزیر صمت ادامه داد: از حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در این استان و توسعه معادن آن استقبال می کنیم و حمایت های لازم را نیز خواهیم داشت.

رحمانی تاکید کرد: حضور سرمایه گذاران بلند مدت و همراه با انتقال تکنولوژی باید باشد.

وی افزود: وزارت صمت اولویت خود را در توسعه این مناطق گذاشته و حتی سعی می کنیم پای سرمایه گذاران داخلی و خارجی را به این استان باز کنیم، البته مسئولان استانی هم در این خصوص باید پیشقدم و جدی باشند.

رحمانی در خصوص موارد مرتبط توسعه شهرک های صنعتی و همچنین مسائل اصناف خاطر نشان کرد: افزایش فروشگاه های زنجیره ای بدون ایجاد زمینه های حمایتی از واحدهای خرد، خارج از سیاست کلی وزارت صمت است و در دستور کار ما نیست.

وزارت صمت برای تفویض اختیارات به استان ها محدودیتی ندارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاکیدات قبلی خود در خصوص تفویض اختیارات، گفت: این موضوع در دستور کار است و ما از تفویض اختیارات استقبال و حمایت می کنیم.

رحمانی افزود: در حوزه اختیارات وزارت صمت هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و دست مسئولان استانی از جمله شخص استاندار در تمامی مواردی که به پیشبرد اهداف رونق تولید مربوط می شود دستشان باز است و می توانند تصمیمات لازم را اتخاذ و پیگیری کنند.

وی اعلام کرد: حتما شورای معادن استان تشکیل شود و تاکید بر رعایت مبانی زیست محیطی داریم و در مجموع این مهم مورد عنایت ویژه وزارتخانه است البته مشروط بر اینکه سخت گیری های بی مورد مانع توسعه استان نشود.

وزیر صمت در خصوص توسعه صادرات خراسان جنوبی تصریح کرد: نه تنها کشورهای همسایه بلکه باید فرصت توسعه صادرات به کشورهای آسیای میانه مورد استفاده قرار گیرند و در قالب کارگروه های مشترک قدم های موثری برداشته شود.

منبع:وزارت صنعت ، معدن و تجارت