قیمت واقعی بلیت مترو تهران ۱۵ هزار تومان است

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران گفت: بهای واقعی و تمام شده بلیت مترو ۱۵ هزار تومان است، اما شهروندان فقط هزار تومان پرداخت می‌کنند.

به گزارش” آوای صنعت ”، سیدمناف هاشمی در این باره اظهار کرد: قیمت تمام شده بلیت مترو ۱۵ هزار تومان است یا باید قیمت واقعی بلیت را از مردم بگیریم که دولت مخالف آن است یا باید جبران شود و در بودجه سنواتی دولت سهمی برای توسعه مترو در نظر گرفته‌شود.

وی ادامه داد: ما نمی‌گوییم مردم ۱۵ هزار تومان بدهند، اما می‌توان پنج هزار تومان از آنها گرفت.

به گفته هاشمی امروز شهروندی اگر بخواهد از منطقه یک به ۲۲ تهران با اسنپ یا تاکسی دربست برود باید ۵۰ هزار تومان بپردازد، اما با مترو و اتوبوس ۱,۲۵۰ تومان این مسیر را طی می کند.

معاون شهردار تهران اضافه کرد: ۲۵۰ کیلومتر خط مترو در تهران وجود دارد که باید به بالای ۵۰۰ کیلومتر برسد، اما امروز این مهم محقق نشده چراکه در طول ۲۵ سال گذشته منابعی که دولت و شهرداری باید اختصاص می دادند، محقق نشد و از سوی دیگر مردم هیچ گاه قیمت تمام شده بلیت مترو را نپرداختند.

وی با بیان اینکه تهران هم اکنون ۲۵۰ کیلومتر مسیر مترو کم دارد، گفت: ساخت هر کیلومتر مترو به قیمت امروز یک‌هزار میلیارد تومان است؛ در واقع برای تکمیل مترو به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز داریم اما در بودجه سالیانه ریالی برای مترو درنظر گرفته نشده‌است.

هاشمی درباره وضعیت اتوبوس های تهران نیز گفت: در ۱۰ سال آینده به ۱۰ هزار اتوبوس نیاز خواهیم داشت که با احتساب قیمت های امروزی ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

وی اظهار امیدواری کرد: در طول هشت ماه گذشته وظیفه دولت، شهرداری و مردم را گوشزد کردیم؛ اگر این سه بخش پای کار بیایند و سالی ۱۵ هزار میلیارد تومان به توسعه مترو و اتوبوس تهران اختصاص یابد طی ۲۰ سال حمل و نقل عمومی تهران سامان می‌یابد.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه تهران پنج هزار و ۷۰۰ دستگاه اتوبوس و هزار و ۵۰۷ قطار مترو و حدود ۸۰ هزار دستگاه تاکسی دارد و باید نگاهی هم به وضعیت فرسودگی ناوگان داشت، گفت: در حوزه مترو ۴۰۰ دستگاه قطار نیازمند اورهال است و در حوزه اتوبوسرانی نزدیک به ۶۰ درصد ناوگان دچار فرسودگی است و تنها ۴۰ درصد ناوگان را می‌توان تا ۵ سال آینده استفاده کرد.

وی با بیان اینکه قریب به ۴۰ هزار دستگاه تاکسی شهر تهران نیز فرسوده بوده و نیازمند نوسازی است، تاکید کرد: وضعیت ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت به لحاظ فرسودگی در شرایط بدی است و با این تفاسیر، روزهای کرونا را به وضعیت موجود اضافه کنید.

هاشمی ادامه داد: طی ماه‌های کرونایی درآمد شهرداری تهران از محل حمل ونقل عمومی کاهش چشمگیری داشته اما در عین حال تلاش کردیم فاصله گذاری اجتماعی را در ناوگان عمومی شهر اعمال کنیم.

منبع: ایرنا