قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۱۰/۲۲

تشدید مجدد نگرانی ها در مورد افت تقاضای جهانی نفت به دلیل مقررات قرنطینه در اروپا و افزایش موارد ابتلا به کرونا در چین سبب شده تا قیمت نفت در معاملات ابتدای هفته شاهد کاهش باشد.

به گزارش” آوای صنعت ”،  قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۵ سنت معادل ۱.۲ درصد کاهش به ۵۵ دلار و ۳۴ سنت رسید. قیمت نفت برنت در طی ۴ جلسه گذشته شاهد روند افزایشی بود.

قیمت نفت خام آمریکا نیز که روز جمعه به بالاترین رقم در طی حدود یک سال گذشته رسید بود، امروز با ۴۴ سنت معادل ۰.۸ درصد افت به ۵۱ دلار و ۸۰ سنت رسید.

استفن اینز تحلیلگر بازار نفت در موسسه آکسی تریدر گفت: «شمار مبتلایان به ویروس کرونا در چین مجددا افزایش یافته و ۱۱ میلیون نفر در استان هبه ای قرنطینه شده اند. این در حالی است که سیاست اینده فدرال رزرو چندان شفاف نیست و همین مسئله سبب به راه افتادن برخی موج های برداشت سود شده است.»

به گفته مقامات، سرزمین اصلی چین شاهد بیشترین رشد موارد ابتلای روزانه به ویروس کرونا طی بیش از ۵ ماه گذشته بوده است. شمار مبتلایان به ویژه در استان هبه ای، در مجاورت پایتخت رشد قابل توجهی داشته است.

اکثر کشورهای اروپایی نیز تحت مقررات سختگیرانه قرنطینه قرار دارند واین مسئله چشم انداز مصرف انرژی را تضعیف می کند.

ادوارد مویا تحلیلگر موسسه اوآندا در این باره گفت: «پس از آنکه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از طرح آینده بدون نفت این کشور رونمایی کرد و عراق قیمت نفت خام خود در بازار آسیا را برای ماه فوریه افزایش داد، قیمت نفت برنت رو به کاهش گذاشته است.»

ولیعهد عربستان دیروز از طرح هایی به منظور احداث یک شهر بدون کربن در این کشور سخن گفت که بخشی از پروژه ۵۰۰ میلیارد دلاری تنوع بخشی به اقتصاد این کشور است.