قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۰۸/۲۴

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با ۷۵ سنت معادل ۱.۷ درصد کاهش به ۴۲ دلار و ۷۸ سنت رسید.

به گزارش” آوای صنعت ”، به دنبال افزایش تولید نفت لیبی و نگرانی ها از اینکه بالا رفتن آمار ابتلا به کرونا ممکن است ترمیم اقتصاد جهانی و رشد تقاضای نفت را کُند کند، قیمت نفت روز جمعه شاهد افت حدودا 2 درصدی بود اما امیدها نسبت به تولید واکسن کرونا موجب شد تا قیمت نفت دومین رشد هفتگی متوالی را تجربه کند.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با 75 سنت معادل 1.7 درصد کاهش به 42 دلار و 78 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در پایان معاملات روز جمعه با 99 سنت معادل 2.4 درصد کاهش به 40 دلار و 13 سنت رسید. قیمت هر دو شاخص نفتی در این هفته بیش از 8 درصد رشد داشت.
شرکت ملی نفت لیبی روز 7 نوامبر اعلام کرده بود، میزان تولید نفت این کشور به یک میلیون بشکه در روز رسیده است. اما یک منبع آگاه دیروز اعلام کرد که این رقم اکنون به 1.2 میلیون بشکه رسیده است.
نشانه هایی مبنی بر افزایش تولید نفت آمریکا نیز عامل دیگری بوده که به کاهش قیمت ها کمک کرده است. بر اساس آمارهای موسسه بیکر هاگز، شرکت های انرژی آمریکایی تعداد سکوهای حفاری نفتی خود را در این هفته 10 مورد افزایش داده و به 236 سکو رسانده اند.
عامل دیگری بر قیمت ها فشار وارد کرده آمارهای دولت آمریکاست که نشان می دهد طی هفته گذشته میزان ذخایر نفت خام این کشور 4.3 میلیون بشکه افزایش داشته است. این در حالی است که تحلیلگران انتظار کاهش 913 هزار بشکه ای را می کشیدند.
هری تچینگوئیلیریان، تحلیلگر بازار نفت در بانک بی ان پی پاریبا گفت: «امیدواری ایجاد شده ناشی از تولید واکسن کرونا کمرنگ شده و آمارهای ناامید کننده اداره اطلاعات انرژی آمریکا سبب افت قیمت ها گشته است.»

منبع:تسنیم