قیمت جهانی نفت امروز ۹۸/۱۰/۰۳

پس از آنکه وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که همکاری ها با اوپک برای حمایت از بازار نفت ادامه خواهد یافت و در حالی که تحلیلگران انتظار دارند ذخایر نفت آمریکا برای دومین هفته متوالی کاهش یابد، قیمت نفت امروز شاهد افزایش بود.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 5 سنت افزایش به 66 دلار و 44 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با یک سنت افزایش به 60 دلار و 53 سنت رسید.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه دیروز گفت، اوپک، روسیه و دیگر تولید کنندگان نفت که برای کاهش تولید و تقویت قیمت ها ائتلاف کرده اند، تا زمانی که این توافق موثر و نتیجه بخش باشد به همکاری خود ادامه خواهند داد.

نواک افزود، همکاری با اوپک تا زمانی که شرایط بازار ایجاب کند ادامه خواهد داشت.

اوپک و سایر تولید کنندگان نفت در ماه نوامبر توافق کردند تولید خود را در سال 2020 میلادی بیش از پیش کاهش دهند. اما به گفته بجورنار تونهاگن، تحلیلگر بازار نفت، اوپک برای برقراری توازن پایدار در بازار باید کارهای بیشتری انجام دهد.

وی افزود: «کاهش تولید های اوپک به طور کامل مشکل را حل نکرده، بلکه به صورت موقتی و تا سه ماهه نخست سال 2020 جلوی مازاد عرضه را خواهد گرفت… ما معتقدیم پس از آن بازار شاهد افزایش مازاد عرضه خواهد بود.»

تولید کنندگان آمریکایی که از محدود شدن تولید نفت اوپک و متحدانش خوشنود هستند، نفت بیشتری تولید می کنند و در ماه نوامبر به رکورد تولید حدودا 13 میلیون بشکه در روز دست یافته اند.

این مسئله موجب افزایش میزان ذخایر نفت خام آمریکا شده است. میزان ذخایر نفت خام آمریکا از ابتدای امسال تاکنون حدود یک درصد افزایش یافته است.

منبع:رویترز