قیمت جهانی نفت امروز ۹۸/۱۰/۰۲

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۵ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش به ۶۵ دلار و ۹۹ سنت رسید.

به گزارش ” آوای صنعت ”، در حالی که خوش بینی ها نسبت به توافق تجاری آمریکا و چین افزایش یافته و ترامپ گفته این توافق خیلی زود به امضا خواهد رسید، قیمت نفت روز دوشنبه اندکی کاهش داشت، اما همچنان در نزدیکی بالاترین رقم 3 ماه اخیر باقی ماند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 15 سنت معادل 0.2 درصد کاهش به 65 دلار و 99 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با 15 سنت کاهش به 60 دلار و 29 سنت رسید.

توافق تجاری موسوم به فاز یک بین آمریکا و چین که اوایل ماه دسامبر اعلام شد، قرار است به ماه ها جنگ تعرفه ای بین دو اقتصاد بزرگ جهان که موجب بروز آشفتگی در بازارهای جهان و کاهش رشد اقتصاد جهانی شده بود خاتمه دهد.

آمریکا قرار است به موجب این توافق بخشی از تعرفه های وضع شده علیه کالاهای چینی را کاهش دهد. چین نیز در مقابل میزان واردات از آمریکا را افزایش خواهد داد. این توافق قرار است در ماه ژانویه به امضا برسد.

ترامپ روز شنبه گفت: «ما اخیر به پیشرفتی در زمینه توافق تجاری دست یافته ایم و خیلی زود (توافق) را امضا خواهیم کرد.»

کاهش تنش ها موجب افزایش اعتماد تجاری و تقویت چشم انداز رشد اقتصاد جهانی و تقاضا برای انرژی شده است.

استفن اینز، تحلیلگر بازار نفت در موسسه آکسی تریدر گفت: «قیمت نفت همچنان از تحولات مثبت ناشی از توافق تجاری منتفع خواهد شد… در حالی که چشم انداز کلان اقتصاد جهانی بیش از هر زمانی در طی یک سال گذشته مطلوب است، قیمت نفت تحت تاثیر عوامل بنیادین و همچنین جو روانی مثبت حاکم بر بازار رو به افزایش گذاشته است.»

در همین حال، شرکت های حفاری نفتی در آمریکا در هفته منتهی به 20 دسامبر 18 سکو به تعداد سکوهای فعال خود اضافه کردند.

منبع:رویترز