قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۹/۲۲

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۴۴ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش به ۶۴ دلار و ۶۴ سنت رسید که بالاترین رقم از ۲۳ سپتامبر تاکنون است.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  در حالی که آمریکا و چین به حل مناقشه تجاری 18 ماهه که موجب تضعیف چشم انداز تقاضا برای نفت شده نزدیک تر شده اند، قیمت نفت امروز افزایش داشت و به بالاترین رقم در طی 3 ماه گذشته رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 44 سنت معادل 0.7 درصد افزایش به 64 دلار و 64 سنت رسید که بالاترین رقم از 23 سپتامبر تاکنون بود. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با 31 سنت معادل نیم درصد افزایش به 59 دلار و 49 سنت رسید که بالاترین رقم از 16 سپتامبر تاکنون بود.

ادوارد مویا تحلیلگر ارشد موسسه اوآندا در این باره گفت: «پس از آنکه ترامپ این سیگنال را ارسال کرد که با چین توافق کرده و این مسئله سبب بهبود چشم انداز تقاضا برای نفت شد، اشتها برای ریسک پذیری افزایش یافت.»

همچنین به گفته مارگارت یانگ، تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس، کاهش ارزش دلار در برابر پوند انگلیس نیز دیگر عاملی بود که موجب تقویت قیمت ها شد.

در واکنش به خوش بینی سرمایه گذاران، ارزش سهام در بازارهای آسیایی روز جمعه به بالاترین رقم ها طی چند ماه گذشته رسید. روز پنجشنبه نیز بازار وال استریت شاهد رکورد شکنی بود.

مویا افزود: «اگر شاهد پیشرفت بیشتر در مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین باشیم، ممکن است رشد اقتصاد جهانی در سال 2020 نیم درصد افزایش یابد و این موجب تقویت بیشتر چشم انداز تقاضا برای نفت خواهد شد.»

هرچند حل اختلافات تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان می تواند موجب بهبود تقاضا برای نفت در کوتاه مدت شود، اما همچنان نگرانی ها در مورد رشد بی رویه عرضه جهانی نفت بر بازار سایه خواهد افکند.

برخی منابع گفتند، کاخ سفید با به تعویق افتادن وضع تعرفه بر برخی کالاهای چینی موافقت کرده است. اما تاکنون کاخ سفید هیچ بیانیه رسمی ای در این باره منتشر نکرده است.

منبع:رویترز