فلز مس به کانال ۹ هزار دلار رسید

کارشناسان با اشاره به تسریع روند واکسیناسیون در دنیا و اعمال سیاست های مالی و پولی برای حمایت از اقتصادهای درگیر کرونا؛ پیش بینی کرد روند افزایش قیمت فلز سرخ در دنیا ادامه داشته باشد و تا انتهای ماه جاری میلادی، رکورد تازه ای در قیمت فلز مس در دنیا ثبت شود و این فلز مجددا به مرز ۹ هزار دلار برسد.

به گزارش” آوای صنعت ”، مس یکی از فلزات ارزشمند و بسیار مهم در اقتصاد دنیاست و تحولات قیمتی این فلز تأثیر زیادی در عملکرد بورس های کالایی دارد. این فلز که در اغلب بورس های بزرگ کالایی، ازجمله بورس فلزات لندن مبادله می شود، معیاری برای فهم رکود یا رونق بازارهای جهانی است.

طبق گزارش منتشرشده در وب سایت «فورکس»، با شروع روند بازسازی اقتصاد دنیا، قیمت مس در بازار جهانی رشد کرد. این وب سایت با اشاره به تسریع روند واکسیناسیون در دنیا و اعمال سیاست های مالی و پولی برای حمایت از اقتصادهای درگیر کرونا؛ پیش بینی کرد روند افزایش قیمت فلز قرمز در دنیا ادامه خواهد داشت و تا انتهای ماه جاری میلادی، رکورد تازه ای در قیمت فلز مس در دنیا ثبت می شود.

در بخش دیگری از این گزارش با یادآوری اینکه هم اکنون، قیمت مس در بازار جهانی، بالاترین قیمت از اواسط سال ۲۰۱۱ تاکنون را تجربه می کند، آمده است: «شرایط کنونی عرضه و تقاضای مس در بازار جهانی زمینه را برای رشد قیمت این کالای مهم فلزی در دنیا فراهم کرده است. باید در نظر داشت که حمایت های مالی دولت ها از اقتصاد در این روزهای کرونایی عامل بسیار مهمی در تداوم روند افزایش قیمت این فلز است. در نتیجه این کمک های مالی و اجرای پروژه های زیرساختی در کشورهای بزرگ مانند چین و امریکا، تقاضای مس در بازار با سرعت بیشتری نسبت به روند رشد عرضه افزایش پیدا می کند و نتیجه این مسئله هم، شدت گرفتن روند افزایش قیمت خواهد بود. با توجه به این گزارش ها انتظار می رود، طی ماه های آینده، قله دیگری در قیمت مس در دنیا فتح و رکورد تازه ای در تاریخ این صنعت، ثبت شود.»

براساس گزارش «بورس فلزات لندن»، هم اکنون، میزان ذخایر مس در دنیا به پایین ترین سطح طی ۱۰ سال اخیر رسیده و دلیل این رخداد هم، حجم بالای استفاده از معادن مس است. از طرف دیگر برای توسعه یک معدن مس و بهره برداری از آن بین ۸ تا ۱۰ سال زمان مورد نیاز است. به همین دلیل، انتظار می رود، طی سه سال آتی، عرضه مس همچنان کمتر از میزان تقاضا باشد و توان افزایش میزان عرضه وجود نداشته باشد.

علاوه بر این، دولت ها برای تقویت نرخ رشد اقتصادی اقدام به سرمایه گذاری در پروژه های زیرساختی کرده اند که شاخص ترین آنها دولت چین است. اجرای این پروژه ها، زمینه رشد سریع تقاضا برای مس را فراهم می کند که به نوبه خود، بسترساز ایجاد عدم توازن در بازار و تشدید سرعت افزایش قیمت مس خواهد شد.

در ماه فوریه سال جاری، قیمت هر تن مس در بازار جهانی به ۸۴۷۱ دلار امریکا رسید که نسبت به ماه اول امسال با رشد همراه بود. این در حالی است که در ژانویه سال جاری هر تن مس با قیمت ۷۹۷۲ دلار مبادله شد. پیش بینی می شود تا انتهای ماه مارس قیمت هر تن مس در بازار به مرز ۹۰۰۰ دلار برسد.