غریب پور تاکید کرد:ایمیدرو اعتقاد به انتقال مدیریت با حفظ مالکیت دارد

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: تجربه انتقال مدیریت، استراتژی درستی است و در این راستا ایمیدرو اعتقاد به انتقال مدیریت با حفظ مالکیت دارد

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  خداداد غریب پور که در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مجتمع پتاس خور و بیابانک سخن می گفت، افزود: مدیریت دولتی، پاشنه آشیل بنگاه داری در کشور است و تجربه انتقال غیر کارشناسی برخی پروژه های کشور گواه این مدعا است.

وی اعلام کرد: متاسفانه انتقال مدیریت و مالکیت طرح ها، تبعات بسیاری برای کشور داشت و در ادامه نباید این مدل نادرست را در طرح های صنعتی و معدنی کشور پیاده سازی کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو که در مجتمع خور و بیابانک سخن می گفت افزود: ایمیدرو تلاش می کند در کنار سرمایه گذار باشد و بهرمندی از ظرفیت های بخش خصوصی با حفظ منافع دولت را بر خود تکلیف می دانیم.

غریب پور ادامه داد: منابع حاصل از واگذاری ها، در مناطق محروم سرمایه گذاری و سپس برنامه واگذاری پیاده خواهد شد.

  • تولید ۲۵ هزار تن پتاس در خور و بیابانک

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تولید ۲۵ هزار تن پتاس طی سال ۹۸ در خور و بیابانک هدفگذاری شده است، گفت: مجتمع پتاس در یک چشم انداز می تواند به بزرگترین مجتمع استحصال مواد معدنی کشور تبدیل شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: پتاس خور و بیابانک با تکمیل زنجیره ارزش و تولید محصولات با ارزش، گام های اساسی در بخش معدن و صنایع معدنی کشور بردارد.

  • غریب پور: مدل استخراج و فروش خاک معدن سرب و روی انگوران تهیه شود

رییس هیات عامل ایمیدرو در نشست هم اندیشی با انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران بر تهیه مدل استخراج و فروش خاک معدن سرب و روی انگوران تاکید کرد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، خداداد غریب پور، رییس هیات عامل ایمیدرو در این نشست اعلام کرد: برای رفع مشکلات این حوزه کمیته ای با حضور نمایندگان ایمیدرو، انجمن صنایع و معادن سرب و روی و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تشکیل شود.

وی ادامه داد: این کمیته علاوه بر بررسی و حل مشکلات، به تهیه مدل استخراج و فروش خاک معدن سرب و روی انگوران نیز بپردازند.

دبیر انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران نیز در این نشست اظهار کرد: حضور نماینده انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در زمان تصمیم گیری های مهم در این حوزه، می تواند نقش اساسی در راهبردی بودن تصمیم ها داشته و مانع از اشتباهات احتمالی شود.

یوسف مرادلو افزود: در تصمیم گیری ها به ویژه در بحث قیمت گذاری بهتر است با رویکرد برد-برد پیش برویم تا شاهد نتایج قابل قبول و تاثیرگذار در صنعت سرب و روی باشیم.

وی به هزینه بالای استخراج ماده معدنی اشاره کرد و گفت: تاکنون 10 درصد از محدوده های شناسایی شده سرب و روی، به بهره برداری رسیده که با سرمایه گذاری بخش خصوصی صورت گرفته است.

مرادلو خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید بخش سرب و روی 475 هزار تن است که تنها 30 درصد از این ظرفیت مورد استفاده قرار می گیرد.

در این نشست، اعضای انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران نیز خواستار حل مشکلاتی همچون تامین مواد اولیه، قیمت گذاری، عرضه خاک معدن سرب و روی انگوران در بورس کالای ایران، واگذاری مدیریت استخراج و فروش خاک معدن انگوران، اکتشاف، رفع موانع تولید و محدودیت های صادراتی شدند.

وی افزود: سال گذشته 200 هزار تن شمش روی تولید کردیم که به دلیل محدودیت ها ی صادراتی قادر به صادرات آنها نبودیم.

منبع:شرکت ملی فولاد ایران