عملیات ساخت ۴ پروژه صنعتی در داراب آغاز شد

طی مراسمی با حضور معاون وزیر صمت عملیات ساخت ۴ پروژه صنعتی در داراب آغاز شد، وجیه الله جعفری در این مراسم گفت : مهمترین راهکار اشتغال جوانان توسعه زیر ساختهای مناسب برای سرمایه گذاری است.

به گزارش” آوای صنعت ”، جعفری در مراسم کلنگ زنی کارخانه کربنات کلسیم رسوبی و آهک هیدارته در کارخانه سیمان داراب افزود: ایجاد اشتغال نیازمند سرمایه گذاری است و باید شرایط را برای ترغیب افراد سرمایه دار به احداث کارخانجات و صنایع فراهم آوریم و در همین راستا سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن معدنی ایران به دنبال فراهم نمودن بستر سرمایه گذاری برای مجموعه سرمایه گذاران  بخش خصوصی است.

وی گفت: یکی از ضرورت‌های رشد اقتصاد معدن و صنایع معدنی، توسعه اکتشافات به عنوان پیشران این بخش است  و مهم ترین ماموریت این سازمان توسعه اکتشافات و زیرساخت‌ها می باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: مجموعه کارخانه سیمان داراب باید توسعه اکتشافات را در برنامه های خود قرار دهد، چرا که دستاوردهای این مهم به توسعه این کارخانه و اشتغالزایی جوانان و همچنین در آمد پایدار  منجر خواهد شد.

جعفری اظهار امیدواری کرد: با بهره برداری از این کارخانه زمینه اشتغال جوانان فراهم و سازمان ایمیدرو در جهت تسریع در عملیات احداث و بهره برداری از این طرح کمک خواهد کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار رفع موانع و کوتاه نمودن بروکراسی اداری برای تسهیل در روند اجرایی طرح های اشتغالزا و جلوگیری از سرگردانی سرمایه گذاران در پیچ و خم های اداری گردید.

وی تکمیل طرح های نیمه تمام ، کمک به زیر ساخت ها از طریق احیای صنایع کوچک و تکمیل زیر ساخت ها نظیر آب و برق را از فعالیتهای وزارت صمت دانست و خاطر نشان ساخت:  این سازمان در زمینه اکتشافات اعلام آمادگی و در این زمینه هیچگونه محدودیت اعتباری نداریم.

جعفری ادامه داد:  شرکت های معدنی کشور از جمله شرکتهایی بودند که در زمان اعمال تحریم های ظالمانه و همچنین شیوع کرونا روی پای خود ایستادند، زیرا داری ریشه ای محکم بر مبنای تولیدات مواد اولیه توسط خود شرکتها بودند، بطوریکه تعطیلی در این بخش در حداقل بود.

حمید رضا ایزدی رئیس سازمان صمت فارس نیز در این مراسم گفت:جهت اجرای طرح های صنایع معدنی نیاز به مواد معدنی و محدوده های معدنی حائز اهمیت و الزامی است و به همین منظور ارتباط موثری از طریق سازمان صمت فارس با سازمان ایمیدرو جهت اجرای عملیات اکتشاف و پتانسیل‌یابی معدنی در پهنه‌های استان فارس برقرار شد.

وی با اشاره به این که نزدیک به ۲۵ درصد طرح های اکتشافی سازمان ایمیدرو در کشور در استان فارس متمرکز شده است،افزود: توسط سازمان ایمیدرو حدود ۱۱۰ هزار کیلومتر مربع پهنه‌های اکتشافی در حال مطالعه است و همچنین بالغ بر ۱۴۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور در حال اجرای طرح پتانسیل‌یابی در بخش معدن است که با این وجود نزدیک به ۲۵ درصد طرح های اکتشافی سازمان ایمیدرو در استان فارس متمرکز شده است و این نشانده نگاه ویژه سازمان صمت فارس به توسعه هر چه بیشتر بخش معدن و صنایع معدنی استان است.

رئیس سازمان صمت فارس با اشاره به بازگشت معادن غیر فعال به مدار تولید و عملکرد مثبت و مفید همکاران در بخش معادن گفت:یکی از اهداف اساسی این سازمان در سال جهش تولید، راه اندازی معادن راکد و غیر فعال است و به همین خاطر در سال جاری توانستیم حدود ۴۱ معدن راکد را به مدار فعالیت بازگردانیم که البته درصدد هستیم در روزهای باقی مانده تا پایان سال این عدد را به ۵۰ معدن فعال برسانیم.

وی با بیان این که نزدیک به ۵۰ درصد مساحت کل استان در حال اکتشاف می باشد، اظهار داشت : درحال حاضراز ۱۲۲هزار کیلومترمربع مساحت در استان فارس، بیش از ۵۶ هزار کیلومتر مربع آن در حال اکتشاف محدوده های معدنی توسط سازمان ایمیدرو است که اطلاعات و مشخصات پهنه های اکتشافی توسط این سازمان تهیه و در اختیار سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت.

محمد جواد عسکری نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: نگاه ما به صنعتی شدن داراب و زرین دشت قطعی است و از مدیران شهرستان ها که در جهت پیشرفت و ترقی این منطقه تلاش می کنند تشکر می کنیم.

وی گفت: به امنیت سرمایه گذاران توجه ویژه داریم و هر کسی که در این دو شهرستان سرمایه گذاری نمایند با تمام توان از او حمایت می کنیم.

عسکری به مسئولین هر دو شهرستان داراب و زرین دشت تذکر داد که سرمایه گذاران نباید معطل بروکراسی اداری شوند و از فردا باید ملموس ساخت این کارخانه ها دیده شود.

با همدلی و همفکری توسعه شهرستان داراب تسریع پیدا کرده است

معاون استاندار و فرماندار ویژه داراب در این مراسم ضمن گرامی داشت مبعث رسول اکرم(ص) گفت: شهرستان داراب در چند سال اخیر در مسیر توسعه قرار گرفته و کارهای خوبی در حوزه های مختلف انجام شده است و امروز شاهد هستیم که با همدلی و همفکری همه مسئولین توسعه شهرستان داراب سرعت خوبی گرفته است.

نماینده  دولت در شهرستان داراب افزود: در شهرستان داراب ساز و کاری جهت حمایت قاطع از سرمایه گذاران برنامه ریزی شده است و در سطح شهرستان، استان و کشور از همه ظرفیت ها و پتانسیل ها جهت تحقق و دست یابی به توسعه بیشتر استفاده می کنیم.

 ۴ پروژه صنعتی  با اعتبار بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان با اشتغالزایی  ۲۲۰ نفر در شهرستان داراب کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شد.

این طرح ها شامل کارخانه کربنات کلسیم رسوبی و آهک هیدراته با سرمایه گذاری کارخانه سیمان داراب با اعتباری افزون بر ۳۵۰ میلیارد تومان با مساحت ۱۰۰ هزار متر مربع و با ظرفیت ۴۰ هزار تن در سال و همچنین کارخانه ریسندگی و بافندگی و کارخانه تولید کاغذ بود.

شهرستان داراب در ۲۲۵ کیلومتری شیراز و در شرق استان فارس واقع شده است.