عربستان سعودی حملات موشکی به تأسیسات نفتی خود را تأیید کرد

مسئولان عربستان سعودی در گفت‌‌وگو با یک رسانه‌ آمریکایی حملات موشکی به تأسیسات نفتی سعودی را تأیید کردند.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  چند تن از مسئولان سعودی در گفت‌وگو با روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، حملات موشکی ارتش یمن به تأسیسات شرکت نفتی آرامکو را تأیید کردند.

این مسئولان چهارشنبه (نهم بهمن) در گفت‌وگو با این روزنامه آمریکایی اما مدعی شدند که پدافند دفاع موشکی عربستان سعودی همه موشک‌های بالستیک یمن را رهگیری و در آسمان منهدم کرده است.

به گفته این منابع سعودی، این حملات هفته گذشته صورت گرفته است. مسئولان سعودی که نخواستند نامشان فاشد شود، در حالی اذعان به وقوع حملات موشکی به تأسیسات نفتی خود می‌کنند که شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرامکو) بعد از کنفرانس خبری سخنگوی نیروهای مسلح یمن مبنی بر انجام حملات موشکی تلافی‌جویانه به داخل خاک سعودی و هدف قرار دادن آرامکو، حاضر به توضیح و اظهار نظر در این باره نشد.

سرتیپ یحیی سریع عصر امروز در نشست خبری خود که در حال تشریح عملیات «البنیان المرصوص» علیه ائتلاف سعودی و نظامیان مزدور آن در جبهه «نِهم» واقع در شرق صنعاء، پایتخت یمن بود، از انجام حملات موشکی و پهپادی تلافی‌جویانه به تأسیسات نفتی آرامکو در «جازان»، فرودگاه «ابهاء» و پایگاه «خمیس مشیط» و چند هدف حیاتی دیگر خبر داد.

بعد از حملات موشکی شهریور گذشته به تأسیسات نفتی عربستان سعودی در شرق این کشور (بقیق و خریص) که منجر به توقف نیمی از تولید نفت در عربستان شد و ریاض را مجبور به ورود به گفت‌وگوی پنهانی با صنعاء کرد، این اولین بار است که ارتش یمن دست به حملات موشکی و پهپادی در داخل عربستان سعودی می‌زند.

در آن برهه، چند رسانه‌ آمریکایی فاش کردند که ریاض برای حملات مشابه تابستان علیه تأسیسات نفتی خود صورت نگیرد، به دولت نجات ملی یمن پیشنهاد داده در مقابل توقف حملات موشکی و پهپادی خود، حملات خود در برخی از جبهه‌ها را کاهش دهد که با مخالفت این دولت رو‌به‌رو شد و صنعاء توقف حملات تلافی‌جویانه خود را مشروط به توقف جنگ علیه یمن و لغو محاصره آن دانست.

به نظر می‌رسد حملات موشکی و پهپادی اخیر ارتش یمن به داخل خاک عربستان سعودی بعد از افشای عملیات زمینی گسترده ائتلاف این کشور و نظامیان تحت امر آن برای نفوذ به شرق صنعاء صورت گرفته است. ارتش یمن بعد از اطلاع از عملیات متجاوزان در جبهه نهم، طی پاتک موفق توانست علاوه بر پیش‌روی ۲۵۰۰ کلیومتر مربعی، صدها خودروی نظامی و زرهی ائتلاف سعودی را به غنیمت گرفته و صدها تن از نظامیان متجاوزان را کشته یا اسیر کند