ظرفیت سالیانه پنج میلیارد دلاری صادرات تجهیزات صنعت نفت

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  سیروس تالاری امروز در نشست خبری با اشاره به ظرفیت صادرات تولید کنندگان تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور با بیان این‌که در شرایط فعلی کشور نیازمند تعاملات سازنده بین بخش خصوصی، اقتصاد کلان ملی و دولت هستیم، اظهار کرد: اکنون سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران به مرحله‌ای رسیده‌اند که در دهه ۷۰ رسیدن به این نقطه تنها یک رویا بود.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با بیان این‌که ۶۵ درصد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی صاحب فناوری و تکنولوژی بومی است، اظهار کرد: ۲۰ درصد نیازهای این سه حوزه توسط سازندگان ما با انجام مهندسی معکوس و تکنولوژی بومی خلق شده است و در مجموع ظرفیت این وجود دارد که ۸۵ درصد از نیازهای نفت و گاز و پتروشیمی در داخل کشور تولید شود.

وی ادامه داد: ۱۵ درصد باقی‌مانده به این دلیل است که احتمالا بخشی از تکنولوژی فنی و بخشی از مواد اولیه را در اختیار نداریم البته هیچ کشوری وجود ندارد که صفر تا ۱۰۰ تجهیزات خود را در داخل تولید کند، چرا که تولید کنندگان به صورت یک زنجیره به یکدیگر متصل هستند و معنای خودکفایی نیز این نیست که تمام بخش‌ها در داخل کشور تولید شود.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران تصریح کرد: به طور میانگین نیازمندی‌ها به مواد اولیه خارجی در بین سازندگان زیر ۳۰ درصد است یعنی ۷۰ درصد از تولید کنندگان مواد اولیه خود را از طریق منابع داخلی تامین می‌کند و باید بگویم که در حوزه ساخت تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز و پتروشیمی یک انقلاب صنعتی رخ داده است.

تالاری با اشاره به این مساله که جلوی واردات ۱۲۲ کالایی که در داخل کشور تولید می‌شود گرفته شده است، گفت: کیفیت محصولات ما در حد محصولات اروپایی است اما به دلیل این‌که استانداردهای جهانی را نداریم تاکنون نتوانسته‌ایم در حوزه صادرات ورود پیدا کنیم.

وی با اشاره به جلسه‌ای که با مقام معظم رهبری داشته‌اند، گفت: در این جلسه اعلام کرده‌ایم که برای حضور در بازارهای منطقه‌ای و جهانی تجمیع و همسوسازی همه ظرفیت‌های ملی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی از طراحی و مهندسی گرفته تا ساخت تجهیزات، نصب و ساختمان باید سرلوحه همکاری‌های فراگیر ملی با مدیریت وزارت نفت و مشارکت فعال همه صنوف و انجمن‌های ذیربط قرار گیرد تا از این طریق نقاط ضعف و قوت داشته‌های ملی آشکار شود.

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران افزود: علاوه بر این ظرفیت‌های مختلف در تناظر چندجانبه با هم به هم‌افزایی بینجامد و ثالثا، هلدینگ‌های توانمند ای پی سی از دل آن‌ها جهت انجام پروژه‌های بزرگ و حضور در بازارهای منطقه‌ای ایجاد شود.

تالاری با اشاره به لزوم تشکیل شورای راهبردی تکمیل و توسعه زنجیره ارزش اقتصادی خبر داد و گفت: لازم است تا این شورا با مشارکت وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری‌، بانک مرکزی و نمایندگان بخش صنعت و تولید ایجاد شود.

در ادامه خیامیان – نایب رییس انجمت سازندگان تجهیزات صنعت نفت – ضمن انتقاد از وضعیت موجود برای تولیدکنندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: تقاضای ما این است که با تولیدکنندگان داخلی نیز مانند خارجی‌ها برخورد شود و سازوکاری که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود را نیز برای بخش داخلی لحاظ کنند.

به گفته وی دولت باید سازوکاری را به کار گیرد تا بتواند با تقویت بخش تولید میزان اشتغال را نیز افزایش دهد، به ویژه این‌که در حال حاضر در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی می‌توانیم شرایط بسیار خوبی را در حوزه توسعه تولید و اشتغال به وجود آوریم.