شمش فولاد در بورس کالا با دلار ١٩٠٠٠ تومانی معامله می شود

با یک حساب ساده و تقسیم نرخ شمش داخلی ١١هزار و ۴٩٠ تومانی بر نرخ ۵٧٨ دلار شمش جهانی، نرخ دلار محاسبه شده شمش داخلی یعنی ١٩هزار و ٨٧٨ تومان بدست می آید؛ این اعداد یک معنی ساده دارد و آن، نوردکاران در روزهایی که نرخ دلار رسمی نیما حدود ٢۵هزار و ۵٠٠ تومان است، شمش فولاد را با دلار ١٩٠٠٠ تومانی از بورس می خرند اما هر روز علیه فولادی ها نیز مصاحبه و جنجال به پا می کنند!

به گزارش” آوای صنعت ”، مرتضی مشایخی گفت: طی روزهای اخیر با پدیده ای تکراری و متاسفانه به شدت زیانبار برای اقتصاد کشور روبه رو هستیم، در شرایطی که نرخ جهانی شمش فولاد در دنیا مشخص است و این روزها حول 578 دلار قرار دارد و نرخ کشف شده این محصول در بورس کالا نیز برای همگان عیان بوده که میانگین آخرین روز معاملاتی 11هزار و 490 تومان است، کماکان نوردکاران به عنوان خریدار شمش دست از سروصدا و ایجاد حواشی علیه فولادسازان برنمی دارند!

با یک حساب ساده و تقسیم نرخ شمش داخلی 11هزار و 490 تومانی بر نرخ 578 دلار شمش جهانی، نرخ دلار محاسبه شده شمش داخلی یعنی 19هزار و 878 تومان بدست می آید؛ این اعداد یک معنی ساده دارد و آن، نوردکاران در روزهایی که نرخ دلار رسمی نیما حدود 25هزار و 500 تومان است، شمش فولاد را با دلار 19000 تومانی از بورس می خرند اما هر روز علیه فولادی ها نیز مصاحبه و جنجال به پا می کنند! به عبارت ساده تر نوردکاران 22 درصد ارزان تر از نرخ های جهانی شمش می خرند اما عمده محصولاتشان را با دلار آزاد در بازار آزاد به مصرف کنندگان مقاطع فولادی می فروشند.

سوال اینجاست که چرا حالا که نوردکاران در معرض ارزان خری و این رانت بادآورده قرار دارند، بدون حاشیه و با تمام توان اقدام به تولید نمی کنند و هر روز در رسانه ها علیه فولادی ها جو سازی می کنند؟ البته از وزارت صمت این توقع به جا وجود دارد که بر روند و میزان تولید نوردکاران بر مبنای میزان خرید شمش از بورس نظارت کند.

در پایان اینکه علی نیکزاد نایب رئیس مجلس طی هفته های اخیر مدام از گرانی فولاد گلایه می کند و از خلف وعده مسوولان وزارت صمت برای فولاد زیر 10 هزار تومانی سخن می گوید؟! یعنی نیکزاد در تلاش است رانت 22 درصدی نوردکاران را به 32 درصد برساند به این ترتیب که دلار فولاد 10 هزار تومان به 17هزار و 300 تومان برسد تا سال 99 به سال رویایی نوردکاران تبدیل شود! راستی این رقم 10 هزار تومان نائب رییس مجلس از کجا آمده است؟