شرکت نفت مناطق مرکزی ۲ قرارداد پژوهشی امضا کرد

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، ۲ قرارداد پژوهشی به ارزش بیش از ۳۳ میلیارد ریال امضا کرد.

به گزارش ” آوای صنعت ”،   شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، امروز (سه شنبه، ۲۶ آذرماه) و در چهارمین روز از رویداد نوآوری و فناوری وزارت نفت، ۲ قرارداد پژوهشی با پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر امضا کرد.

برمبنای قرارداد اول که به امضای رامین حاتمی؛ مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و جعفر توفیقی؛ رییس پژوهشگاه صنعت نفت رسید، “بهبود عملکرد اورینگ های مورد استفاده در مکانیک سیل پمپ های گریز از مرکز تنگ بیجار با استفاده از فناوری نانو” مدنظر بوده است.

اعتبار این پروژه پژوهشی ۶.۵ میلیارد ریال بوده و مدت زمان انجام آن از سوی پژوهشگاه صنعت نفت ۱۰ ماه خواهد بود.

براساس این قرارداد، امکان جایگزینی اورینگ الاستومتر که عمدتا ساخت کشور آمریکا بوده و تهیه آن در سال های اخیر با محدودیت هایی مواجه بوده است، فراهم می شود.

این قرارداد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت و افزایش امنیت و پایداری تولید گاز در منطقه تنگ بیجار در غرب کشور منعقد شده و پیش بینی می شود طی آن ضمن دستیابی به فناوری ساخت اورینگ مناسب در شرایط سخت عملیاتی (گاز ترش، فشار و دمای بالا)، کاهش قابل توجه هزینه ها در فرآیند ساخت داخل محقق شود.

موضوع قرارداد دوم نیز که میان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعقد شده است، “گازسوز کردن مخازن گاز میعانی به منظور بهینه سازی و افزایش تولید در یکی از میدان های گازی منتخب شرکت نفت مناطق مرکزی ایران (تنگ بیجار، سرخون، تابناک، شانول و شوریجه)”بوده است.

ارزش این قرارداد ۲۶.۸۲ میلیارد ریال بوده و مدت زمان اجرای آن ۲۴ ماه تخمین زده می شود.

این قرارداد با هدف توسعه یک روش ازدیاد چاه محور از مخازن گاز میعانی کشور که با مشکل تشکیل بانک میعانات، انسداد تخلخل ها و کاهش تولید مواجه شده اند، امضا شده است.

منبع:شرکت نفت مناطق مرکزی