سوریه قرارداد اکتشاف نفت با ۲ شرکت روسی می‌بندد

مجلس سوریه قراردادهای اکتشاف نفت با شرکتهای روسی را تأیید کرده است. این قراردادها شامل اکتشاف و تولید در سه بلوک می‌شود که یک میدان نفتی در شمال‌شرقی سوریه و یک میدان گازی در شمال دمشق را در بر می‌گیرند.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  مجلس سوریه قراردادهای اکتشاف نفت با شرکتهای روسی را تأیید کرده است. این اقدام تلاشی است برای تقویت تولید نفت در سوریه که بیش از هشت سال جنگ و تحریم‌های غربی به آن آسیب زده است.

طبق گفته منابع، این قراردادها شامل اکتشاف و تولید در سه بلوک می‌شود که یک میدان نفتی در شمال‌شرقی سوریه و یک میدان گازی در شمال دمشق را در بر می‌گیرند.

این قراردادها که در جلسه روز دوشنبه مجلس سوریه تصویب شد، پیشتر به امضای دو شرکت روسی مرکوری و ولادا رسیده بود.

علی غانم، وزیر نفت سوریه گفت اعطای این قراردادها به این شرکت‌های روسی همگام با استراتژی دولت در قبال این دولت‌های دوست صورت گرفته است که کنار سوریه ایستاده‌اند.

 بشار اسد رئیس جمهور سوریه قصد دارد کار بازسازی کشور را به متحدانش روسیه و ایران بسپارد چون کمک کردند که ارتش سوریه اکثر قسمت‌های کشور را باز پس بگیرد. دولت‌های غربی مخالف این تصمیم سوریه هستند.

سوریه قبل از جنگ روزانه 380 هزار بشکه نفت تولید می‌کرد ولی پس از آسیب دیدن منطقه نفت‌خیز شرق کشور در جنگ، تولید نفت متوقف شد. میادین نفتی تا حد زیادی تحت کنترل جنگجویان کردی بودند که بخش‌هایی از شمال و شرق سوریه را با کمک آمریکا از داعش باز پس گرفتند.

دونالد ترامپ گفت علی‌رغم عقب‌نشینی از شمال‌شرق سوریه، تعداد کمی از سربازانش در مناطقی که نفت دارد باقی می‌مانند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفت حدود 600 سرباز آمریکایی که دمشق  آنها را «مهاجم» می‌نامد پس از عقب‌نشینی باقی خواهند ماند.

وزارت نفت سوریه به‌دنبال امضای قرارداد با سرمایه‌گذاران نفتی است. تحریم‌های اقتصادی جلوی بسته شدن این قراردادها را گرفته است.

در طول جنگ، تجارت نفت بین قلمروهای تحت کنترل کردها و دولت ادامه پیدا کرد. چندین میدان گازی هم در 2017 پس از شکست داعش در بخشی از استان دیرالزور در شرق تحت کنترل دولت درآمد.

منبع:رویترز