بانک مرکزی اعلام کرد
سهم پرداخت تسهیلات بانکی رشد ۳۱ درصدی در بخش‌های مختلف اقتصادی دارد

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۸ به دو هزار و ۱۸۸ هزار میلیارد ریال رسید که رشد ۳۰.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در بخش‌های مختلف اقتصادی طی ۴ ماه سال جاری (فروردین تا تیر) مبلغ ۱۳۰۸هزار میلیارد ریال معادل ۵۹.۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۲۷.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در این مدت معادل ۴۸۶ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۳۷.۲ درصد از منابع تخصیص یافته به بخش صنعت است.

از ۶۰۲ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۰.۸ درصد آن برای تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.                                    

باید در پرداخت تسهیلات جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

 بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

جدول هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی 4 ماهه ابتدایی سال 1398 15 KB –  

منبع:بانک مرکزی