سهم تولید فولاد خوزستان در کشور نصف شد

سهم تولید فولاد شرکت فولاد خوزستان به‌دلیل محدودیت‌های برقی نسبت به سال گذشته به نصف رسیده است. در این راستا مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان گفت: سهم تولید فولاد این شرکت در کشور در سال‌های گذشته ۲۵‌درصد بود که متاسفانه اکنون به ۵/ ۱۲‌درصد رسیده است.

به گزارش” آوای صنعت ”، امین ابراهیمی بیان کرد: در تابستان گذشته به‌واسطه چالش برق در استان و کشور متاسفانه تولید زیادی را از دست دادیم؛ پارسال تولید یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار تن را در برنامه داشتیم که یک میلیون و ۳۷۸ هزار تن تولید شد. وی افزود: تناژ از دست‌رفته ناشی از محدودیت برقی، ۵۰۹هزار تن محصول بود که در این کاهش شدید تولید، معادل ۱۰هزار میلیارد تومان از محل فروش را از دست دادیم.

وی با بیان اینکه روند رشد تولید فولاد در این شرکت از ۳۶۸هزار تن در سال ۵۷ به ۳۰میلیون تن در سال ۱۳۹۹رسیده، ادامه داد: در افق ۱۴۰۴ هدف ۵۵ میلیون تن تولید فولاد در کشور تعیین شده که قرار است با تحقق این هدف رتبه نخست را در منطقه داشته باشیم..

ابراهیمی درخصوص فرصت‌ها و چالش‌های این شرکت گفت: دسترسی آسان به منابع گاز، آب و دانش فنی و اسکله اختصاصی در خوزستان، همجواری با بازارهای خارجی و یک‌هزار و ۸۰۰ کیلومتر مرز آبی از فرصت‌های فولاد خوزستان است، اما نبود زیرساخت مناسب حمل و نقل و کیفیت گاز طبیعی که براساس استانداردها نیست از محدودیت‌های این شرکت است.

مدیرعامل فولاد خوزستان با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۱۴ هزار و ۷۷۷ نفر در این شرکت به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول کار هستند، ادامه داد: در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها هستیم، اما موانع تولید بسیار است و نبود ثبات سیاست‌ها، حمایت نکردن از تولید و تامین مواد اولیه، حمایت نکردن از تولیدات صادرات‌محور و نبود تناسب بین سودآوری و سرمایه‌گذاری در زنجیره فولاد از موانع تولید پیش‌روی صنعت فولاد است. وی گفت: در حوزه فروش این شرکت برنامه پارسال یک میلیون و۱۲۶ هزار تن بود که ۵۸۰ هزار تن محقق شد. همچنین پارسال این شرکت ۶۴۰ هزار تن صادرات داشت و امسال تاکنون یک میلیون و ۱۰۰هزار تن صادرات داشته‌ایم.

ابراهیمی در خصوص فروش به شرکت‌های درون استانی با توجه به استقرار هفت شرکت نوردی در خوزستان افزود: امسال تاکنون ۵۴۶هزار تن فروش داخلی داشتیم که ۴۱۲هزار تن داخل استان بوده است.

وی ادامه داد: شرکت فولاد خوزستان در ایفای تعهدات ارزی ۲میلیارد و ۱۰۸میلیون یورو تعهد ارزی در سامانه ثبت کرده بود که ۱۲۱‌درصد تعهدات معادل ۲میلیارد و ۲۲۵ میلیون یورو را تسویه کردیم و رتبه نخست را در کشور در حوزه بازگشت ارز به بانک مرکزی کسب کردیم. ابراهیمی آغاز به کار طرح ماشین ریخته‌‌گری اسلب عریض در این شرکت را نقطه‌ عطف توسعه فولاد خوزستان دانست و افزود: تامین شمش شرکت‌‌های نوردی یکی از اهداف اصلی فولاد خوزستان است. مجاورت شرکت فولاد اکسین و لزوم تامین اسلب مورد نیاز این شرکت، باعث شد طرح احداث ماشین ریخته‌‌گری اسلب عریض در دستورکار قرار گیرد. پس از اجرای کامل طرح علاوه بر میزان تولید فعلی شمش،‌ سالانه یک میلیون و ۲۰۰‌ هزار تن شمش اسلب عریض با گریدهای فولاد آلیاژی و ساختمانی در شرکت فولاد خوزستان تولید می‌شود.

وی گفت: سرمایه‌گذاری این طرح، ۱۲۸میلیون یورو و مدت زمان اجرای آن ۳۶ ماه برآورد شده است. با اجرایی شدن این طرح مزایایی همچون حفظ جایگاه فولاد خوزستان در بازار داخلی و بین‌المللی با توجه به توان تامین تولید شمش اسلب با تنوع ابعاد و گریدهای فولاد آلیاژی، ارزش‌افزوده بیشتر و حفظ سقف ظرفیت تولید کنونی در صورت توقف سایر ماشین‌های ریخته‌گری برای بهینه‌‌سازی تجهیزات برای فولاد خوزستان به‌وجود خواهد آمد.

مدیرعامل فولاد خوزستان درخصوص طرح اکسیژن ۴ این شرکت نیز بیان کرد: تزریق اکسیژن، کیفیت و کمیت آهن اسفنجی را افزایش می‌دهد. برای تامین گازهای صنعتی مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای، احداث کارخانه اکسیژن ۴ در اولویت قرار گرفته و به‌زودی شاهد آغاز این طرح هستیم. هزینه اجرای طرح ۲۶میلیون یورو و مدت زمان اجرای آن ۳۶ ماه پیش‌‌بینی شده است. هدف از اجرای کارخانه اکسیژن ۴ بهینه‌سازی کیفیت، پایداری سیستم و افزایش ظرفیت تولید است.وی افزود: با راه‌‌اندازی این طرح، ظرفیت تولید ۱۶هزار نرمال مترمکعب بر ساعت گاز اکسیژن با درجه خلوص ۵/ ۹۹‌درصد، یک‌هزار مترمکعب در ساعت اکسیژن مایع، هشت‌هزار نرمال مترمکعب گاز نیتروژن، ۵۰۰ مترمکعب نیتروژن مایع و همچنین ۵۶۰ مترمکعب بر ساعت آرگون مایع ایجاد می‌شود.

این میزان تولید علاوه بر تامین گازهای صنعتی مورد نیاز خطوط جدید ریخته‌گری و مگامدول آهن اسفنجی (زمزم ۳)، فرصت و بستر لازم را برای توسعه‌های آینده در شرکت فولاد خوزستان نیز فراهم خواهد کرد.

ابراهیمی به احداث نیروگاه اختصاصی ۵۲۰ مگاواتی این شرکت اشاره کرد و افزود: با اجرای طرح احداث نیروگاه و در مدار قرار گرفتن آن علاوه بر برداشته شدن محدودیت‌ برقی، پایداری تولید تضمین می‌شود. هم‌اکنون با توجه به کاهش تولید فولاد ناشی از محدودیت‌ برق، احداث نیروگاه ۵۲۰ مگاواتی با امکان توسعه تا هزارمگاوات در دستورکار قرار گرفت. ابراهیمی درباره مهم‌ترین برنامه‌های عملیاتی و اهداف شرکت فولاد خوزستان بیان کرد: اجرای طرح‌های توسعه و متوازن‌سازی ظرفیت خطوط تولیدی، به ظرفیت رساندن و احیای کامل کارخانه فولاد شادگان، تکمیل پروژه‌های فولادسازی، تکمیل زیرساخت‌های لازم برای تولید پنج میلیون تن کنسانتره در شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد و تکمیل پروژه گندله‌سازی سناباد، تکمیل پروژه مگامدول آهن اسفنجی (زمزم ۳) و اتمام عملیات اجرایی بهره‌‌برداری پروژه پست برق ۴۰۰ بخشی از طرح‌های توسعه در دست اقدام شرکت است و امیدواریم با تملک شرکت‌های نوردی، گام بلندی در تکمیل زنجیره تولید خود برداریم.