سرآغازی بر پایان قیمت‌گذاری دستوری با عرضه سیمان در بورس کالا

رییس هیات مدیره بورس تهران گفت: عرضه سیمان در بورس کالا سرآغازی بر پایان قیمت گذاری دستوری این کالای استراتژیک در بازار داخلی و در آینده در بازارهای صادراتی و بین المللی خواهد بود.

به گزارش” آوای صنعت ”، امیر تقی خان تجریشی اظهار داشت: اصولاً هنگامی که کالایی به بورس کالا وارد می‌شود، به معنی آن است که روند معاملات آن بازار برای فعالان اقتصادی و تحلیلگران، علاوه بر قانونمندی، پیش‌بینی‌پذیر نیز خواهد بود و رقابت در فضای واقعی انجام می‌شود، تمامی خریداران و فروشندگان در شرایط برابر به رقابت می‌پردازند و از همه مهم‌تر شفافیت در معاملات به وجود خواهد آمد.

رئیس هیأت مدیره بورس تهران خاطرنشان کرد: ورود سیمان به بورس کالا، باعث می‌شود قیمت این کالای در فضای شفاف و واقعی، منطبق با شرایط عرضه و تقاضا تعیین و همچنین سهام شرکت‌های سیمانی با تحلیل پذیری بیشتر مورد اقبال سرمایه گذاران قرار گیرد. مضاف بر این که عملکرد شرکت‌های سیمانی به دلیل قرار گرفتن در فضای رقابتی، خواه ناخواه با افزایش کیفیت مواجه خواهد شد و از سوی دیگر، شرکت‌های سیمانی عرضه‌های مستمر خود را به دور از ملاحظات مربوط به مصوبات افزایش نرخ انجام خواهند داد، چرا که عملیات فروش سبد محصولات سیمانی در فضای شفاف تالار نقره‌ای و بر اساس قواعد انجام خواهد شد.

منبع:مهر