زنگنه : سهم بنزین در آلودگی هوا ناچیز است

وزیر نفت گفت: طرح جامعی برای کاهش آلودگی در کشور باید اجرا کرد و تنها کیفیت بنزین دلیل آلودگی نیست.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت امروز در حاشیه مراسم نکوداشت محمود حجتی وزیر سابق وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: افتخار می‌کنم که سالها همکار حجتی بوده ام و اینکه جمهوری اسلامی ایران توانسته است چنین افرادی را تربیت کند.

وی در ارتباط با نتایج سهمیه بندی بنزین گفت: این امر باعث کاهش مصرف 20 میلیون لیتری بنزین شده است هرچند که این رقم تثبیت شده نیست و مشخص نیست که تا کی ادامه می‌یابد و به طور قطع تا ابد این صرفه جویی باقی نخواهد ماند.

وزیر نفت افزود: عمده بنزین بدست آمده از صرفه جویی صادر می‌شود.

سوخت ملی ایران گاز طبیعی است

زنگنه ادامه داد: با سهمیه بندی بنزین تقاضا برای مصرف سوخت جایگزین گاز افزایش یافته است که این موضوع برای ما بسیار ارزشمند به حساب می‌آید زیرا به نظر بنده سوخت ملی ایران گاز طبیعی است که باید به صورت سی ان جی در خودروها مصرف شود.

طرح 1500 میلیاردتومانی وام سی ان جی کردن خودروها در حال عملیاتی شدن است

وی گفت: طرح 1500 میلیارد تومانی وام برای سی ان جی کردن خودروهای عمومی در حال عملیاتی شدن بوده و قراردادهای آن بسته شده است.

وزیر نفت ادامه داد: در مرحله اول این طرح برای خودروهای عمومی خواهد بود و در مرحله بعدی خودروهای غیرعمومی نیز شامل می‌شود و تمهیدات برای آنها اندیشیده شده است تا بتوانند گاز سوز شوند.

زنگنه یادآور شد که مصرف گاز برای مردم نیز در مقایسه با بنزین صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

وی در پاسخ به اینکه چه تمهیداتی برای افزایش جایگاه های سوخت سی ان جی در دستور کار دارید گفت: در حال حاضر تا دو برابر مقدار مصرف را با جایگاه های سوخت گاز طبیعی موجود در کشور می‌توانیم پاسخ دهیم اما به دنبال توسعه جایگاه ها و ایجاد جایگاه های جدید هستیم.

وزیر نفت در خصوص گاز طبیعی ال پی جی برای خودروها گفت: در صورتی که مطمئن شویم که تعدادی از خانوارهای کشور که دسترسی به لوله کشی گاز ندارند و از کپسول استفاده می‌کنند به تعداد کافی کپسول به آنها می‌رسد برای مابقی ال پی جی باقیمانده برنامه ریزی می کنیم.

زنگنه در پاسخ به سوال مبنی براینکه چه میزان از آلودگی هوای تهران و دیگر کلان شهرها مربوط به کیفیت بنزین تولید شده در کشور است، گفت: براساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست سهم کیفیت سوخت در آلودگی هوای تهران ناچیز است.

طرح جامعی برای آلودگی باید اجرا شود و مشکل تنها کیفیت بنزین نیست

وی افزود: البته نوع بنزین مسئله اصلی در آلودگی هوا نیست بلکه آلودگی که موتورسیکلتهای غیراستاندارد در کشور ایجاد می‌کنند به اندازه هفت برابر خودروها است که تعداد این نوع از موتورسیکلتها نیز زیاد است.

وزیر نفت اظهار داشت: طرح جامعی برای آلودگی باید اجرا شود و تنها کیفیت بنزین مطرح نیست به طوری که در حال حاضر در بسیاری از شهرهای کشور به ویژه کلان شهرها بنزین و گازوئیل یورو توزیع می‌شود.

قیمت گازوئیل و سی ان جی افزایش نمی‌یابد

زنگنه گفت: دولت هیچ برنامه‌ای برای تغییر قیمت گازوئیل ندارد و این محصول کماکان به نرخ سابق توزیع خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت سی ان جی بعد از افزایش قیمت بنزین نیز تغییر خواهد یافت گفت: دولت برای افزایش قیمت این محصول نیز هیچ برنامه ای ندارد و در بودجه نیز این افزایش قیمت دیده نشده است و فکر نمی‌کنم کسی دنبال گران کردن این محصول باشد.

وزیر نفت گفت: بهتر است که فاصله قیمت سی ان جی و بنزین زیاد باقی بماند تا تمایل برای گازسوز کردن خودروها بیشتر شود.

سهمیه قایق های صیادی افزایش نمی‌یابد؛ بروند گازسوزش کنند

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با سهمیه قایق های صیادی و اینکه تعیین سهمیه 400 لیتری کفاف این قایق ها را نمی‌دهد گفت: تعیین سهمیه بنزین در کارگروهی متشکل از وزارت نفت، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه تعیین می‌شود و وقتی می‌گوییم بنزین سهیه بندی شده است به آن معنی نیست که ما تمام نیاز مصرف کنندگان را تأمین می‌کنیم.

وی افزود: صاحبان قایق های صیادی نیز می‌توانند وسیله خود را سی ان جی سوز کنند. از طرفی باید توجه داشت که اصل صیادی با شناورهای گازوئیل سوز انجام می‌شود.

منبع:تسنیم