زنجان به قطب سنگ آهن کشور تبدیل می شود

اگرچه در زمینه اکتشاف تکمیلی و فرآوری سنگ آهن هماتیت در استان کم کاری شده است اما به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور زنجان به قطب سنگ آهن تبدیل خواهد شد.

به گزارش” آوای صنعت ”،زیربنای اقتصاد و صنعت هر جامعه را معادن تشکیل می دهند در این راستا چرخه کشف، استخراج و فرآوری مواد معدنی در همه جوامع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده، بر این اساس برای تامین مواد اولیه صنایع مختلف، معدن داران در سراسر جهان فعالیت می کنند و در صدر زنجیره تولید قرار دارند.

یکی از سنگ های بسیار کاربردی در صنعت، سنگ آهن مگنتیت است که دارای مواد با خواص فرومگنتیت بوده و خاصیت بسیار قوی مغناطیسی دارد که همین خاصیت امکان فرآوری آن را بسیار آسان تر از سنگ آهن هماتیت کرده است. سنگ آهن مگنتیت به واسطه برخورداری از خاصیت مغناطیسی بسیار منحصر به فرد می تواند در موارد بسیار متعددی در صنعت مورد استفاده قرار داد.

استان زنجان یکی از استان های غنی معدنی است، از این رو در زمینه ذخایر سنگ آهن دارای 45 معدن فعال با حجم ذخایر 20 میلیون تنی بوده و مواد آن در حال استخراج است. طبق گفته مسئولان ظرفیت تولید معادن سنگ آهن استان زنجان سالانه بیش از یک میلیون و 500 هزار تن است و طی سال گذشته 700 هزار تن آن برداشت شده است.

برنامه اعلام فراخوان جذب سرمایه گذار برای معدن A21 یزد و محدوده های جدید”آلبلاغ” گنجی فراموش شده/ چرا دولت به وعده هایش برای این معدن عمل نکرد؟ + فیلمایجاد واحد فرآوری معادن سنگ آهن استان زنجان پیگیری می شودواحدهای فرآوری بزرگی برای استفاده از ظرفیت سنگ آهن زنجان اعلام آمادگی کردند

در طول سال های اخیر به خصوص از سال گذشته بحث جلوگیری از خام فروشی و فرآوری مواد معدنی در دستور کار مسئولان معدنی قرار گرفته است و یکی از افتخارات اصلی مسئولان استان زنجان در این راستا فرآوری سنگ آهن مگنتیت و جلوگیری از صادرات ماده خام به خارج از استان است.

هرچند در زمینه فرآوری سنگ آهن هماتیت تنها یک واحد که طبق گفته فعالان حوزه معدن و معدن داران سنگ آهن هماتیت حتی در حد پایلوت نیز فعالیت نمی کند، وجود دارد اما به نظر می رسد فرآوری سنگ آهن مگنتیت در این استان پرطرفدار بوده و فعالیت در این حوزه رونق خاصی به صنایع پایین دستی آن داده است و موجب فعالیت یک واحد دانش بنیان و تولید 12 نوع ماده سیمانی جدید شده است.

در این راستا رضا عظیمی، مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس اظهار داشت: از روز اولی که فعالیت در این حوزه را در استان زنجان شروع کردیم ظرفیت استان را در زمینه سنگ آهن هماتیت و مگنتیت شناسایی کردیم و در تلاش هستیم تا مجموعه های بزرگی نظیر فولاد خوزستان را با این طرح در زنجان درگیر کنیم.

وی افزود: اگرچه بحث اکتشاف به خوبی در زنجان انجام نشده است اما به جرات می گویم که استان زنجان یکی از با ظرفیت ترین قطب های آهنی هم در سنگ آهن مگنتیت و هم هماتیت است و واحدهای فرآوری بزرگی برای حضور و استفاده و از ظرفیت سنگ آهن زنجان اعلام حضور کرده اند، بر این اساس هدف ما این است که برای همه معادن الگوسازی انجام شود.

ناصر فغفوری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اظهار داشت: سه واحد فرآوری سنگ آهن مگنتیت با ظرفیت یک میلیون و 900 هزار تن در حال حاضر فعال هستند.

وی افزود: ظرفیت معادن آهن حدود یک میلیون و 300 هزار تن است و در مورد سنگ آهن هماتیت چون بیشتر در کارخانه های تولید سیمان استفاده می شود، مصارف بسیار محدود و بازار راکدتری دارد و اقبال همیشه به سمت سنگ آهن مگنتیت هست که برای صنایع فولادی مصرف دارد.

با تمام این ها به واسطه غنی بودن معادن استان به خصوص در حوزه فلزات، رونق بسیاری در افزودن زنجیره ارزش افزوده و ایجاد واحدهای فرآوری وجود دارد و این مهم تنها با حایت و دغدغه مندی مسئولان در این حوزه رخ خواهد داد، بر این اساس ایجاد واحد فرآوری که به نظر می رسد در دست اقدام است هم می تواند به اقتصاد استان رونق ببخشد و هم مولد اشتغال باشد.

منبع:تسنیم